Ο Διαγόρας καθάρισε τα Χανιά με “τριάρα” από το ημίχρονο

Στη Ρόδο ολοκληρώθηκε η δράση της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, όπου ο Διαγόρας επικράτησε με 3-1 των Χανίων, με τον “Γηραιό” να πετυχαίνει από το πρώτο ημίχρονο και τα τρία γκολ της νίκης.

Σπουδαία νίκη για τον Διαγόρα κόντρα στα Χανιά, με τον “Γηραιό” να επικρατεί με 3-1 στο “Δημοτικό Στάδιο Ρόδου”. Το σύνολο του Θωμά Γράφα πέτυχε και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 6 βαθμούς μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, που φέρνει τους Ροδίτες στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -3 από την πρωτοπόρο Καλαμάτα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Κρητικών στο πρωτάθλημα, που έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν την “Μαύρη Θύελλα” στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον “Γηραιό”, που σε δύο τελικές βρήκε ισάριθμα γκολ. Αρχικά, στο 3′ από φανταστική ενέργεια του Αντεσίνα, ο οποίος πέρασε τρεις αμυντικούς των Χανίων, απέφυγε τον Καλογεράκη και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0. Υπέροχο γκολ από τον Νιγηριανό εξτρέμ του Διαγόρα, που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Στο 7ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Αντεσίνα και σέντρα του Αρίας, ο Λεσάι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Καλογεράκη δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους Ροδίτες. Τα Χανιά προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 12′ μετά από σέντρα του Νίκολιτς ο προωθημένος Μαζουλουξής πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά αστόχησε εξ επαφής. Στο 23′ ο Μάναλης σούταρε από πλάγια θέση στην μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Σηφάκη. Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί και στο 30′ έκαναν τρία τα τέρματά τους. Υπέροχη ατομική ενέργεια στο από τον Λεσάι, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Καλογεράκη γράφοντας το 3-0. Αυτό ήταν το 4ο γκολ στο πρωτάθλημα για τον 24χρονο ακραίο επιθετικό του Διαγόρα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον “Γηραιό” να πηγαίνει στην ανάπαυλα με ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα νίκης.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τα Χανιά, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς στο 50′ πέρασε πάνω από την εστία του Σηφάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” το γκολ. Σέντρα του αρκετά δραστήριου Νίκολιτς, κακή αντίδραση της άμυνας του Διαγόρα, η μπάλα έφτασε στον Βουό, ο οποίος πλάσαρε, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 65′, με το σουτ του Μάναλη μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Σηφάκη. Αδύναμο γύρισμα με το κεφάλι του Μασούρα προς τον Σηφάκη, ο Μάναλης πρόλαβε την έξοδο του νεαρού γκολκίπερ, γύρισε στον Βουό, ο οποίος πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία του Διαγόρα μειώνοντας σε 3-1 στο 83′. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και οι Ροδίτες πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, υποχρεώνοντας τα Χανιά στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.
ΓΚΟΛ: 3′ Αντεσίνα, 7′,30′ Λεσάι / 83′ Βουό
Διαγόρας Ρόδου: Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλας, Μασούρας, Τσιαντούλας (72′ Μουντές), Λούκιτς (78′ Φέκκας), Αντεσίνα, Λεσάι (90′ Νικόλης), Μανιάς.
Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (19′ Σίλα), Τσορνομάζ (66′ Μπουρσέλης), Τσέλιος (76′ Μιούλερ), Λεμονής, Μανουσάκης (46′ Βουό), Κόλα (46′ Ντίας), Μάναλης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στο Νότιο Όμιλο της Super League 2: