Ο Ιωνικός συνέτριψε τα Χανιά και έβαλε… φωτιά στα πλέι οφ, ΣΟΚ για Παναχαϊκή – Δηλώσεις (+videos)

Με  μία μεγάλη έκπληξη ξεκίνησε το γκρουπ προβιβασμού του νοτίου ομίλου της Super League 2, μιας και οι Νικαιώτες επικράτησαν των Κρητικών με το εμφατικό 5-1 και πλησίασαν στο -3 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

Ο Ιωνικός μπήκε… φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ με τον Σαλαζάρ να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και να μην αστοχεί σε τετ α τετ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο τέρμα, με εξαιρετική κεφαλιά του Σόουζα από κόρνερ. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ τραυματίστηκε λίγο πριν το ημίχρονο, με τις πρώτες ενδείξεις να κάνουν λόγο για σοβαρό πρόβλημα. Δευτερόλεπτα αργότερα (43′), ο Οικονομίδης έκανε το 3-0… σφραγίζοντας τη νίκη.

Αντίστοιχο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, με τον Ντάουντα να πετυχαίνει το τέταρτο τέρμα των γηπεδούχων, χάρη σε ένα τρομερό μακρινό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 56′, μετά από ωραία προσπάθεια του Νίλι. Στη συνέχεια είχαν κι άλλες καλές στιγμές, όμως δεν βρήκαν δίχτυα. Αντιθέτως, αυτό πέτυχε ο Οικονομίδης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι ο Ιωνικός ανέβηκε στην 3η θέση και έχει 21 βαθμούς, ένα λιγότερο από τα Χανιά που είναι στην 2η. Από πάνω τους βρίσκεται μονάχα η Athens Kallithea, η οποία έχει 24 πόντους και δοκιμάζεται τη Δευτέρα (25/3) στην Ηλιούπολη. Μάλιστα, η ομάδα της Νίκαιας θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο στο “Ελ Πάσο” σε μία βδομάδα.

Χρυσό διπλό για τον Γιούχτα
Την ίδια ώρα, στα playouts του Β’ Ομίλου, ο Γιούχτας πήρε ένα τρίποντο – χρυσάφι επί της Παναχαϊκής (0-1). Το γκολ του Άλμπερτ Μπρους στο 31ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και ταυτόχρονα ξεκόλλησε την ομάδα της Κρήτης από την τελευταία θέση των playouts.