ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Με το… αριστερό ο Ισπανός – Δηλώσεις (+videos)

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Με το… αριστερό ο Ισπανός  – Δηλώσεις  (+videos)

ΟΦΗ – Αστέρας 0-2: Διπλό εξάδας για τους Αρκάδες στο Ηράκλειο

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε ο Αστέρας στο Ηράκλειο, επικρατώντας 2-0 του ΟΦΗ για την 15η αγωνιστική με τα γκολ των Μιριτέλο (37′) και Ρεγκίς (55′). Στην έκτη θέση με 20 πόντους οι Αρκάδες.

Σπουαδαίο διπλό πανηγύρισε ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ στο Ηράκλειο. Οι Αρκάδες επικράτησαν 2-0 του ΟΦΗ ΓΙΑ την 15η αγωνιστική  και βρίσκονται μόνοι στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει 20 βαθμούς.

Ο Μιριτέλο στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 37′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κρεσπί με εκτέλεση πέναλτι στο 55′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, με τον 20χρονο Γραμματικάκη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε στους 15 βαθμούς και είναι στην 9η θέση, ενώ δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα από τις 2 Οκτωβρίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ρυθμό και τελικές από τις δύο ομάδες. Σταδιακά, ο ΟΦΗ άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κυκλοφορούσε και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Στο 17′ ο Μοσκέρα έκανε το σουτ από τα δεξιά, με τον Γραμματικάκη να αποκρούει.

Οι τελικές και τα xGoals στο ΟΦΗ – Αστέρας

Στο 21′ ο Αμπάντα γύρισε στον Φελίπε, ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά αστόχησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός των Κρητικών πήρε την κεφαλιά από καλή θέση μέσα στο “κουτί”, ωστόσο δεν βρήκε στόχο. Ο Αστέρας ήταν εκείνος που πέτυχε το γκολ, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Μετά από βαθιά μεταβίβαση από τον Γκος, ο Καλτσάς έβαλε ωραία το σώμα του, έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μιριτέλο με τη μία σκόραρε. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι και απειλούσαν με μεγαλύτερη συχνότητα.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας ξεκίνησε δυνατά έχοντας καλή στιγμή με κεφαλιά του Κρεσπί από τη μικρή περιοχή στο 48′. Στο 54ο λεπτό οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι. Ο Καλτσάς διεκδίκησε ψηλά την μπάλα, έκλεψε και ανατράπηκε από τον Καρώ. Ο Ρεγκίς ανέλαβε την εκτέλεση και στο 55′ έκανε το 2-0.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία τελική με τον Καλτσά. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 77′ οι Κρητικοί είχαν σπουδαία στιγμή για να μειώσουν με τον Φελίπε να μην μπορεί να νικήσει τον Γραμματικάκη από κοντά.

Το 2-0 υπέρ των Αρκάδων έμεινε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού, με τον 20χρονο τερματοφύλακα του Αστέρα να φωνάζει παρών, όποτε χρειαζόταν και τον ΟΦΗ να μην καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο ΟΦΗ – Αστέρας
  • ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον (59′ Μαρινάκης), Βούρος, Καρώ (67′ Λαμπρόπουλος), Τοράρινσον (72′ Ριέρα), Τοράλ, Γκαγέγκος, Αμπάντα, Νέιρα, Μοσκέρα (60′ Μπάκιτς), Φελίπε
  • ΑΣΤΕΡΑΣ: Γραμματικάκης, Γκαρσία, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Γκος (62′ Αλάγκμπε), Μουνάφο (87′ Βαλιέντε), Ρεγκίς (74′ Σίτο), Καλτσάς (87′ Καρμόνα), Ζουγλής (74′ Ντιάρα), Μιριτέλο.