Superleague

Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2: Χωρίς (κανονικό) τερματοφύλακα δεν πας πουθενά…

Η ΑΕΚ είχε στα χέρια της το τρίποντο κόντρα στον Πανσερραϊκό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 90+4′ με τον Θυμιάνη και πήραν τεράστιο βαθμό στο γήπεδό τους. Ρότα και Γκαρσία πέτυχαν τα γκολ για την Ένωση, ο αρχηγός των Σερραίων.

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε να πάρει το τρίποντο στις Σέρρες, καθώς ο Πανσερραϊκός που έπαιζε με δέκα παίκτες πήρε τον βαθμό στο φινάλε με τον Θυμιάνη στο 90+4′. Η Ένωση προηγήθηκε με τον Ρότα στο 16′, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε στο 39′ και ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το 2-1 στο 45′.

Τα Expected Goals του Πανσερραϊκός – ΑΕΚ

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Γκαρσία έδωσε στον Ρότα μέσα στην περιοχή και αυτός με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μπαίνοντας μόνος του στην εστία.

Το λάθος του Αθανασιάδη για το 2-2 του Πανσερραϊκού PRINT SCREEN

Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε με τον Θυμιάνη στο 39ο λεπτό. Μετά από ωραία επίθεση των γηπεδούχων, ο Μούργος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο αρχηγός του Πανσερραϊκού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι κιτρινόμαυροι φώναξαν έξι λεπτά νωρίτερα ότι ο συγκεκριμένος παίκτης έπρεπε να αποβληθεί για κλωτσιά στον Λιβάι Γκαρσία στο κεφάλι.

Η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Τσούμπερ βρήκε τον Γκαρσία μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ σκόραρε.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπέργκστρεμ στο 64ο λεπτό για μαρκάρισμα στον Γκαρσία. Όμως αυτό δεν τους λύγισε και βρήκαν το γκολ στο φινάλε του ματς. Ο Αθανασιάδης έκανε ολέθριο λάθος, καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Θυμιάνης από κοντά σκόραρε στο 90+4′, κάνοντας το 2-2.

Ο Λιβάι Γκαρσία της έδωσε προβάδισμα πριν από την εκπνοή

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την μπάλα στα πόδια της και τον Πανσερραϊκό να περιμένει, θέλοντας να χτυπήσει την Ένωση στην αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Χατζηστραβού στο 5′, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Αντίθετα η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 9′ με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία, το οποίο πέρασε άουτ.

Αντίθετα στο 16′ η Ένωση βρήκε το γκολ με τον Ρότα στο 16′, ο οποίος σκόραρε με το στήθος, μπαίνοντας με την μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθως οι κιτρινόμαυροι είχαν δύο τελικές με τον Τσούμπερ, ο οποίος για λίγο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Άλεξιτς απείλησε για πρώτη φορά στο 26′ με ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Αθανασιάδης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε. Στο 33′ ο Θυμιάνης κλώτσησε στο κεφάλι τον Λιβάι Γκαρσία, όταν ύψωσε το πόδι του και είδε κίτρινη κάρτα, με τον πάγκο να διαμαρτύρεται έντονα για κόκκινη.

Έξι λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σκόραρε και ισοφάρισε για τον Πανσερραϊκό με το κεφάλι του, όμως η ΑΕΚ πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους έκανε το 2-1 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία.

Ο Πανσερραϊκός έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 64′, αλλά ισοφάρισε στο 90+4′

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με αργό ρυθμό, καθώς η πρώτη τελική ήταν στο 55′. Μετά από λάθος του Βίντα ο Μούργος έκανε το σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης ήλεγξε την πορεία της μπάλας.

Τρία λεπτά μετά ο Ουεντραόγκο έκανε το σουτ από μακριά, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε. Η πρώτη τελική της Ένωσης στο δεύτερο λεπτό ήταν στο 61ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κατσίκας με ωραία επέμβαση τον σταμάτησε.

Ακολούθως η Ένωση απείλησε με το σουτ του Ρότα μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία ανάπτυξη της μπάλας. αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Πανσερραϊκός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπέργκστρεμ.

Μετά την αποβολή ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 90′ ο Ελίασον από κοντά δεν έκανε ούτε πάσα ούτε σουτ. Στο φινάλε ο Ζίνι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο τελευταίο λεπτό ο Ματίας Τομάς με σουτάρα μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αθανασιάδης έκανε τεράστιο λάθος και ο Θυμιάνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις στο Πανσερραϊκός – ΑΕΚ

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (80′ Οικονόμου), Ουεντραόγκο, Σοφιανός (58′ Τομάς), Μούργος (81′ Μπαΐροβιτς), Χατζηστραβός (66′ Γκοτζαμανίδης), Άλεξιτς.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (79′ Μήτογλου), Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Γιόνσον (46′ Σιμάνσκι), Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (79′ Τσούμπερ), Γκαρσία.