ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Λυτρωτής Περέα – Δηλώσεις (+Videos)

ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ο Περέα δύο λεπτά πριν τα 90’ χάρισε σπουδαία νίκη στους Κρητικούς – Κακό θέαμα, ελάχιστες ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε πως θα κυλήσει «σβηστά» στη λευκή ισοπαλία, ήρθε να επιβραβεύσει τον ΟΦΗ στο τέλος. Γιατί οι Κρητικοί ήταν αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο για να γίνουν απειλητικοί και είχαν την κατοχή της μπάλας. Έτσι στο 88’ πέτυχαν το «χρυσό» γκολ με τον Περέα για να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Το ματς άρχισε αρκετά «μουδιασμένα» και χωρίς ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς υποψία φάσης ουσιαστικά, με τις δύο ομάδες να είναι περισσότερο προσεκτικές και «αναγνωρίζοντας» τον αντίπαλο, προσέχοντας κυρίως το να μη δεχτούν γκολ.

Τα 20 λεπτά πέρασαν με κάποιες φάσεις που προήλθαν από στατικές στιγμές κυρίως, χωρίς να απειληθούν οι τερματοφύλακες. Στο 22’ υπήρξε έντονη ανησυχία μάλιστα, όταν ο Μανδάς στην έξοδό του βρήκε με το γόνατο τον Γιαννούλη στο πρόσωπο κι αυτός έχασε τις αισθήσεις του.

Η πρώτη πραγματική απειλή ήρθε στο 24’, όταν από κόρνερ του Αστέρα ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, στέλνοντας την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.
Το πρώτο 45λεπτο είχε μεγάλη «ξηρασία» φάσεων και οδηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του κυρίως με νεύρα, μαρκαρίσματα και όχι καλό ποδόσφαιρο. Η σκοπιμότητα νίκησε σε αυτό το χρονικό διάστημα και το 0-0 ήταν απλά η καταγραφή όσων έγιναν στο χορτάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ προσπάθησε να ρισκάρει λίγο περισσότερο, πιέζοντας τον αντίπαλος και δοκιμάζοντας να πάρει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης. Αλλά και πάλι ο Αστέρας ήταν καλά στημένος και δεν άφηνε χώρους για να απειληθεί.

Οι Κρητικοί είχαν λοιπόν την ανούσια κατοχή, χωρίς να μπορούν να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό πως η καλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος, ήρθε μόλις λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Λάρσον να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ! Στο 81’ δοκίμασε και ο Μοσκέρα, αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχος.

Τελικά η μονοτονία του παιχνιδιού «έσπασε» στο 88’. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν παρότι δεν απειλούσαν, να επιβραβευτούν για το γεγονός πως ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να επιτεθούν. Από στατική φάση που εκτελέστηκε, ο Περέα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Πετυχαίνοντας το γκολ που ήταν ξεκάθαρο πως θα κρίνει το ματς σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ηρακλείου ανέβηκε στους 19 βαθμούς αφήνοντας τον Αστέρα Τρίπολης στους 18.

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (76’ Περέα), Θοράρινσον, Λάρσον, Ντιουσέ (85’ Μπάκιτς), Μεγιάδο, Τοράλ, Ντίκο, Μπαλογιάννης (66’ Μοσκέρα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46’ Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (91’ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61’ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (73’ Σίτο), Μπαράλες