Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: Παρασύρθηκε και έχασε… (photos)
Ακολουθήστε μας

Ποδόσφαιρο

Μαχητής ο Ολυμπιακός προσπάθησε απέναντι στην Άρσεναλ, αλλά ηττήθηκε με 0-1, στο πρώτο ματς για τους “32” του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι στάθηκαν πολύ καλά τα πρώτα 80 λεπτά του αγώνα – μπροστά στους οπαδούς του που είχαν δημιουργήσει μια υπέροχη ατμόσφαιρα-, κάπου εκεί όμως παρασύρθηκαν δείχνοντας υπέρμετρο ενθουσιασμό, οι αμυντικοί έχασαν τις θέσεις του και έδωσαν δικαίωμα στην Άρσεναλ να σκοράρει. Ο Σεμέδο είδε κίτρινη κάρτα στο α’ ημίχρονο και χάνει τη ρεβάνς στο Λονδίνο.

Μετά το 0-1 στο 81′ ο Ολυμπιακός εγκατέλειψε την προσπάθεια, από τύχη (δοκάρι) δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ και πλέον σκέπτεται τον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με την πρόκριση στους “16” του Europa League να μοιάζει, πλέον, με άπιαστο όνειρο!

Αποδοκιμάστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος όταν έγινε αλλαγή προς το τέλος του αγώνα.

Έτσι έπαιξαν
Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού επέλεξε το 4-3-3 για την διάταξη του Ολυμπιακού. Σεμέδο, Μπα στο κέντρο της άμυνας, Ομάρ δεξιά, Τσιμίκας αριστερά. Στα κέντρα σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Μπουχαλάκης και λίγο μπροστά του οι Καμαρά και Γκιγιέρμε. Στο κέντρο της επίθεσης ο Ελ Αραμπί με τους Βαλμπουενά και Μασούρα δεξιά και αριστερά του.
Η Άρσεναλ παρατάχθηκε με 4-2-3-1. Στα γκολπόστ ο Λένο. Στο κέντρο της άμυνας οι Μουστάφι – Νταβίντ Λουίζ, δεξιός μπακ ο Παπασταθόπουλος και αριστερός ο Σακά. Γκεντουζί και Τζάκα ήταν τα αμυντικοί χαφ. Στα εξτρέμ, δεξιά ο Μαρτινέλι, αριστερά ο Γουίλοκ. Σέντερ φορ ο Λακαζέτ και ακριβώς πίσω του ο Ομπαμεγιάνγκ.

Το παιχνίδι
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2′ έφτασε κοντά στο γκολ με φοβερό σουτ στην κίνηση από τον Βαλμπουενά που απέκρουσε δύσκολα ο Λένο.
Ο Ολυμπιακός είχε ενθουσιασμό δημιουργούσε φάσεις, αλλά η Άρσεναλ ήταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα.
Στο 20′ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια της Άρσεναλ, ο Λακαζέτ δεν θα κάνει καλό τελείωμα από κοντά με την μπάλα να περνά άουτ.
Στο 25′ ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα χτύπησε στον Λουίζ και από καθαρή τύχη δεν κατέληξε στα δίχτυα του Λένο!
Στο 28′ η τύχη “ανταπέδωσε” στον Ολυμπιακό. Ο Τζάκα εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Μαρτινέλι με τον Σα να μπλοκάρει ενστικτωδώς!
Μετά το 30′ η Άρσεναλ πήρε τα ινία του αγώνα, είχε κατοχή μπάλας και έψαχνε τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού.
Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει 48% κατοχή μπάλας και πέντε τελικές, έναντι 52% και τέσσερις τελικές για την Άρσεναλ.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο β’ ημίχρονο, χωρίς βέβαια να δούμε κάποια μεγάλη φάση, αλλά με καλή κυκλοφορία της μπάλας.
Στο 72′ Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ με τον Μπα να πιάνει την κεφαλιά και να διώχνει εντυπωσιακά ο Λένο. Μια ωραία φάση που τελικά δεν “μέτρησε” καθώς ο Σενεγαλέζος ήταν οφσάιντ.
Μετά το 75′ και με Βαλμπουενά, Φορτούνη, Λοβέρα στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός πήρε το κέντρο και πίεσε την Άρσεναλ.
Όμως στο 81′ έδειξαν υπέρμετρο επιθετικό ενθουσιασμό με αποτέλεσμα ο Ομπαμεγιάνγκ να καταφέρει να περάσει από αριστερά την μπάλα στον Σάκα που ήταν αφύλακτος ο οποίος μέσα από την περιοχή γύρισε στον Λακαζέτ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 0-1.
Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έχασε τα πατήματά του με την Άρσεναλ να έχει δύο ακόμη καλές ευκαιρίες για γκολ.

Δοκάρι για την Άρσεναλ είχε ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά στο 86′.

Κίτρινες: Ελ Αραμπί (19′), Σεμέδο (26′), Μπουχαλάκης (50′), Μπα (91′) / Μουστάφι (71′), Τζάκα (83′).
Ο Σεμέδο συμπλήρωσε κάρτες και χάνει τη ρεβάνς στο Λονδίνο!

Προβλημάτισε η διαιτησία του Γερμανού Φέλιξ Τσβάιερ που είχε βοηθούς τους Τόρστεν Σίφνερ και Μάρκο Αχμίλερ.
Κι αν η “τριάδα” σας θυμίζει κάτι είναι γιατί είχαν “σφυρίξει” τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το 2019 ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα, Καμαρά, Μπουχαλάκη (64′ Φορτούνης), Γκιγιέρμε, Μασούρα (75′ Λοβέρα), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.
Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Γουίλοκ (75′ Πεπέ), Παπασταθόπουλος (92′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Σάκα, Τζάκα, Γκεντουζί, Μαρτινέλι (58′ Θεμπάγιος), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.

• Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: Παρασύρθηκε και έχασε… (photos)