Ολυμπιακός – Μακάμπι 89-72: Μιλουτίνοφ των ρεκόρ οδηγεί τον Θρύλο! (+videos)

Με τον Σέρβο σέντερ να κάνει μυθική εμφάνιση με τρομερό double – double (20 πόντοι και 20 ριμπάουντ), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε εύκολα την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ με 89-72 επέστρεψε στις νίκες.

Με φρενήρη ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και με πόντους των Πίτερς, Κάνααν και Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 12-4 στο 5′. Η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο του Μπλατ για το 12-7. Οι γηπεδούχοι, ήταν εντυπωσιακοί και με τους Μιλουτίνοφ και Κάνααν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 20-7. Η Μακάμπι έμενε κοντά εξαιτίας των Μπλατ και Ντι Μπαρτολομέο, που εκτελούσαν από μακριά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ριβέρο, αλλά τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-18.

Στη δεύτερη περίοδο και με τις αλλαγές του Ολυμπιακού, η Μακάμπι βρήκε λύσεις και με ένα επιμέρους 10-2 σερί, ισοφάρισαν σε 28-28 στο 14′. Με Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν, οι Πειραιώτες πήραν… αέρα 6 πόντων, 36-30 στο 16′. Οι ερυθρόλευκοι, πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 6, 42-36. Μεγάλο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός. Κάνααν, Πίτερς και Γουόκαπ, έβαζαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Μιλουτίνοφ ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 16, 57-41 στο 25′. H Μακάμπι με τους Κόλσον και Μπάλντγουιν σκόραρε και μείωσε στους 11, 61-49. Με 7-1 σερί, ο Ολυμπιακός έκανε το 67-50. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-57 με τρίποντο του Γουέμπ.

Με 9-0 επιμέρους σερί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Κάνααν να έχει σε αυτό το σημείο 4/6 τρίποντο και τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στους 21 πόντους, 78-57. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 15, 81-66 στο 36′. Οι γηπεδούχοι, δεν θορυβήθηκαν και πήραν τη νίκη με 89-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες που βρήκαν αντίσταση για ένα ημίχρονο (στους 6 πόντους το 20λεπτο) ανέβηκαν στο 12-10. Φτάνοντας τη Μακάμπι και συγχρόνως ντουμπλάροντας τις νίκες τους με την ομάδα του Τελ Αβίβ.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Κροατία), Κορτές (Ισπανία), Ουντιάνσκι (Μεγάλη Βρετανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2), Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Κέινααν 20 (4), Λαρεντζάκης 6 (1), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 17 (2), Πετρούσεφ 5, Μιλουτίνοφ 20, Σίκμα, ΜακΚίσικ.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Οντεντ Κάτας): Κλίβελαντ, Ουέμπ 3 (1), Μπάλντγουιν 18 (1), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριμπέρο 8, Νίμπο 3, Μπλατ 10 (2), Κόλσον 10.