Ολυμπιακός – Νόρτζελαντ 1-1: Ισοπαλία με σκόρερ ξανά Αραμπί και θετικά στοιχεία απ’ τους ερυθρόλευκους

Ισόπαλο 1-1 έληξε το φιλικό του Ολυμπιακού κόντρα στη Νόρτζελαντ, στο δεύτερο παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους. Ο Αραμπί (55′) απάντησε στο γκολ του Ινγκβάρτσεν (42′), με τους ερυθρόλευκους να δείχνουν θετικά στοιχεία.

Το δεύτερό του φιλικό επί αυστριακού εδάφους έδωσε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν τη Νόρτζελαντ από τη Δανία, μία ομάδα σε μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1.

Στο 42ο λεπτό ο Ινγκβάρτσεν άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με κεφαλιά του Αραμπί στο 55ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Μασούρα.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είδε από τους παίκτες του θετικά στοιχεία, με την υψηλή πίεση και την γρήγορη ανάκτηση της μπάλας να είναι τα πιο δυνατά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι. Ο Μαρτίνεθ έβλεπε αυτά που ζητούσε τόσο καιρό στις προπονήσεις. Υψηλή πίεση και άμεση ανάκτηση της κατοχής. Μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Μασούρας στα αριστερά μοίρασε στον Μπιέλ, ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του αντίπαλου κίπερ.

Στο 14ο λεπτό υπήρχε νέα ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους. Ο Φορτούνης ξεμαρκαρίστηκε, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι, με τον Μαρτίνεθ να μοιράζει μπράβο όταν έβλεπε την υψηλή πίεση των παικτών του. Στο 34′ ένα σουτ του Μασούρα απέκρουσε δύσκολα ο κίπερ της Νόρτζελαντ.

Προς το τέλος του πρώτου μέρους, οι Δανοί πήραν μέτρα, προκαλώντας τον εκνευρισμό του Μαρτίνεθ. Ο Οσμάν πέρασε τον Ροντινέι από αριστερά, ο Βραζιλιάνος έτρεξε να τον προλάβει, έχασε την ισορροπία του, έπεσε στο έδαφος και με το σώμα ανέτεεψε τον αντίπαλό του. Ο Ίνγκβαρτσεν εκτέλεσε και τον Πασχαλάκη για το 1-0 στο 42′.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, με την Νόρτζελαντ να μπαίνει δυνατά. Στο 47′ χρειάστηκε η διπλή απόκρουση του Τζολάκη, ώστε οι Δανοί να μην φτάσουν σε δεύτερο τέρμα. Σταδιακά, ο Ολυμπιακός άρχισε πάλι να ελέγχει και να πιέζει και έτσι έφτασε στη ισοφάριση.

Στο 55′ οι παίκτες των ερυθρόλευκων άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Μασούρα να συνεργάζεται με τον Αραμπί. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ από τα δεξιά, η άμυνα και ο τερματοφύλακας δεν έδιωξαν σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Αραμπί, ο οποίος με το κεφάλι έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπιακός προς το φινάλε του αγώνα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Στο 71ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή, με τον Βρουσάι να νικάει δύο αντιπάλους, να κάνε το πλασέ, αλλά να αποκρούει. Στο 86′ ο Βρουσάι είχε νέα καλή στιγμή, με την κεφαλιά του από ευνοϊκή θέση να είναι άστοχη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπουτούτσι έκανε το σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι πριν να φύγει κόρνερ. Οι ερυθρόλευκοι ήρθαν ισόπαλοι δείχνοντας καλά στοιχεία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης (46′ Τζολάκης), Ροντινέι (78′ Ανδρούτσος), Ρέτσος (78′ Μπαγκαλιάνης), Μπα (88′ Πέπε), Ρέαμπτσουκ (65′ Βρουσάι), Χουάνγκ (46′ Καρβάλιο), Μπουχαλάκης (65′ Ντόη), Μασούρας, Μπιέλ (65′ Λιάτσος), Φορτούνης (46′ Ραμόν), Ελ Αραμπί (78′ Μπουτούτσι).