Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Ξύπνησε και νίκησε…

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, επικράτησε 3-1 των Ηπειρωτών για το τρίτο σερί του τρίποντο στην Stoiximan Super League. Ντόη (57′) και Ναβάρο (67′) έδωσαν τις λύσεις για τους ερυθρόλευκους, με τον Κόντε να μειώνει στο 76′ με πέναλτι και τον Γιόβετιτς να “καθαρίζει” στο 90+3′.

O Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη του σερί νίκη στη Stoiximan Super League. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τις λύσεις στο δεύτερο μέρος και επικράτησαν 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ντόη έλυσε τον γόρδιο δεσμό του ΠΑΣ με σουτ εκτός περιοχής στο 57ο λεπτό, ενώ ο Φραν Ναβάρο στο 65′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό. Οι Ηπειρώτες μείωσαν στο 76′ με εκτέλεση πέναλτι του Κόντε, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τούτου. Ο Γιόβετιτς “κλείδωσε” το τρίποντο στο 90+3′.

Στην βαθμολογία της Stoiximan Super League, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 41 πόντους και είναι στην 4η θέση, λίγες μέρες πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο (4/2, 21:00). Στους 12 πόντους και την 13η θέση παρέμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό έγινε απειλητικός με σουτ του Μασούρα που έφυγε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία, με τον Αντρέ Όρτα που έκανε ντεμπούτο να έχει σημαντικό ρόλο στην κυκλοφορία της μπάλας στον άξονα.

Οι Ηπειρώτες μετά το 10ο λεπτό, επιχείρησε να ανέβει περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και να φανεί απειλητικός. Αν και προσπάθησε να πατήσει στην περιοχή του Ολυμπιακού, δεν μπόρεσε να έχει κάποια τελική. Έτσι, γρήγορα οι ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο. Στο 19′ είχαν και μεγάλη ευκαιρία για το γκολ.

Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, γεμίζοντας στην περιοχή. Ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη του Μπακαδήμα, έβαλε το δεξί του πόδι, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του ΠΑΣ. Στο 30′ ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά κοντά στο 1-0. Ο Έσε έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Μασούρα στα δεξιά, εκείνος είδε την κίνηση του Φορτούνη, ο οποίος σούταρε με το εξωτερικό μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε.

Η πρώτη τελική του ΠΑΣ Γιάννινα έγινε πραγματικότα στο 39′, με τον Σόρια να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Η τελευταία ευκαιρία πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ανήκε ξανά στον Ολυμπιακό, με τον Ντόη να παίρνει κεφαλιά, αλλά την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή τελική του δευτέρου μέρους, με την αδύναμη κεφαλιά του Ναβάρο στο 51′ να μπλοκάρεται από τον Αθανασίου. Οι ερυθρόλευκοι αξιοποίησαν την ορμή τους και στο 57ο λεπτό απέκτησαν το προβάδισμα. Ο Ανδρέας Ντόη πήρε την μπάλα ανάμεσα στη μεσαία γραμμή και την περιοχή, έπειτα από μία απομάκρυνση, πήρε κάποια μέτρα, έδειξε εμπιστοσύνη στο πόδι του, εκτέλεσε εκτός περιοχής και νίκησε τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ για το 1-0.

Στο 61ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα με τον Μασούρα, όμως το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του Μαρτίνς στην αρχή της φάσης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά τα… δόντια του με σουτ του Μαρτίνς, με τον Αθανασίου να μπλοκάρει.

Τελικά, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στο 65ο λεπτό. Ο Τσικίνιο έβαλε την κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος τροφοδότησε τον Ναβάρο αριστερά της περιοχής, εκείνος εκτέλεσε και σκόραρε. Ο βοηθός αρχικά σήκωσε το σημαιάκι του, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR, το γκολ επικυρώθηκε.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 74′ ο Τούτου πήρε την μπάλα πίσω από τη μεσαία γραμμή, έκανε το σπριντ, διένυσε αρκετά μέτρα, πάτησε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από τον Ρέτσο, όπως έδειξε ο διαιτητής. Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Το παιχνίδι μετά το γκολ των Ηπειρωτών “άναψε” εκ νέου. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο οποίος από την πλευρά του επιχειρούσε στην αντεπίθεση. Στο 87′ είχε ευκαιρία με τον Ποντένσε, ενώ στο 89′ ο Ναβάρο έκλεψε από τον Μπακαδήμα, σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι Πειραιώτες “κλείδωσαν” το τρίποντο στο 90+3′. Ο Φορτούνης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος από τα δεξιά γύρισε στον Γιόβετιτς που σκόραρε και με τη βοήθεια του δοκαριού. Οι ερυθρόλευκοι αγχώθηκαν, όμως πήραν την τρίτη σερί τους νίκη στη Stoiximan Super League.

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Όρτα (61′ Τσικίνιο), Έσε (73′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Μασούρας, Μαρτίνς (73′ Ποντένσε), Ναβάρο (90 Γιόβετιτς).
  • ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αθανασίου, Σόρια, Κιάκος (82′ Τσαούσης), Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Ριένστρα (82′ Έφορντ), Λιάσος, Ροσέρο (63′ Τούτου), Μπάλαν (63′ Κόντε), Τζίμας.