Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 3-1: Επιστροφή στις νίκες για τους Αρκάδες

Ανώτερη η ομάδα της Αρκαδίας νίκησε με 3-1 τον λαβωμένο Ατρόμητο που ταξίδεψε στην Τρίπολη με πεντάδα σημαντικών απουσιών και το μυαλό στη μεσοβδόμαδη ρεβάνς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό.

INTIME

Το παιχνίδι είχε από νωρίς καλό ρυθμό και παρά τις απουσίες των φιλοξενούμενων, αμφότερες κυνήγησαν το γκολ. Στο 16’ ο Βέργος από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή σημάδεψε άουτ, ενώ στην πρώτη αξιόλογη φάση του Αστέρα, ο Ρεγκίς άνοιξε το σκορ στο 19’ , σε μια φάση που ελέγχθηκε εάν ήταν σε αντικανονική θέση ο Καλτσάς, πριν βρει το σουτ από κοντινή απόσταση ο σκόρερ και τη στείλει στα δίχτυα του Τσιντώντα. Είχε προηγηθεί συνεργασία Μιριτέλο και Καλτσά, μέχρι να ευστοχήσει εξ’ επαφής ο Ρεγκίς.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 27’ αλλά ο Ρομπάιγ κοντά από τη μικρή περιοχή, είδε την μπάλα να απομακρύνεται από αμυντικό του Αστέρα σε κόρνερ. Οι Αρκάδες είχαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο, όπως στο 34’ με τον Έντερ που κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή από τον Μουνάφο αλλά ο Βέργος αστόχησε!

Στο 38’ σε μια φάση παρόμοια του γκολ που άνοιξε το σκορ, ο Αστέρας έφτασε κοντά να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά σε απόσταση ενός μέτρου από το δεξί δοκάρι ο Ρεγκίς έστειλε τη μπάλα άουτ μετά τη σέντρα του Καλτσά.

Στο 53’ ο Ρεγκίς εξ’ επαφής με προβολή μετά από κόρνερ του Καλτσά, έκανε το 2-0 για τους Αρκάδες και ενώ ο Αστέρας είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία ένα λεπτό νωρίτερα με τον Μπαρτόλο, αλλά ο Τσιτώντας έκανε σωτήρια επέμβαση. Κοινό χαρακτηριστικό και των δύο γκολ σε συνδυασμό με τις περισσότερες φάσεις, ήταν ότι σχεδόν όλες οι προσπάθειες ξεκινούσαν από τα δεξιά και συγκεκριμένα με τον Καλτσά.

Καλή στιγμή στο 61’ για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Γραμματικάκης με τα πόδια στη γραμμή τέρματος έδιωξε τη μπάλα μετά από ενέργεια του Ντε Μποκ. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, ίδιοι πρωταγωνιστές με τον Ντε Μποκ να διεκδικεί την κεφαλιά, αλλά άθελά του ο Καστάνιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από σέντρα του Ντιρκς που είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στο παιχνίδι. Ο ρυθμός εξακολουθούσε να είναι ιδιαίτερα γρήγορος, με τους Περιστεριώτες να γίνονται ολοένα και πιο επικίνδυνοι.

Με γκολ του κορυφαίου της αναμέτρησης, Καλτσά, με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο έγινε το 3-1 στο 77′ και μπήκαν… θεμέλια νίκης στον Αστέρα. Ο Ατρόμητος είχε μία καλή στιγμή στο 81′ για να επανέλθει στο παιχνίδι, αλλά το μακρινό σουτ του Κούντε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του ματς, με τους Αρκάδες να παίρνουν τρίποντο… 6άδας.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Λύρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες (74′ Χουχούμης), Μουνάφο (84′ Χριστόπουλος), Γιαμπλόνσκι (69’ Βαλιέντε), Καλτσάς, Μπαρτόλο (69’ Ζουγλής), Ρεγκίς (84′ Γκος), Μιριτέλο

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κυβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Έντερ, Έρλινγκμαρκ (63’ Ντιρκς), Ρομπάιγ (67’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια, Βέργος