Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-3: Αγχώθηκε αλλά έκανε το χρέος της!

Η ΑΕΚ πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στο Αγρίνιο, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει (3-1) τον Παναιτωλικό και να «κλείσει» την κακή παρένθεση της Τούμπας.

Οι «κιτρινόμαυροι» σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο, αλλά αγχώθηκε κόντρα στους αξιόμαχους γηπεδούχους, μέχρι να «μιλήσει» ο Στίβεν Τσούμπερ. Το «διπλό» ήταν μονόδρομος για την «Ένωση» μετά την ήττα και κυρίως την κακή εμφάνιση στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Με αυτό ως δεδομένο, αποστολή εξευτελισθεί για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία είχε ένα πολύ καλό πρώτο κομμάτι στο ματς. Στη συνέχεια, όμως, ο Παναιτωλικός ανέδειξε τα αμυντικά προβλήματα των «κιτρινόμαυρων» και αν είχαν λίγη τύχη παραπάνω θα μπορούσε ακόμα και να είχε ισοφαρίσει. Τελικά, οι αλλαγές του Σέρβου τεχνικού κι η ποιότητα του Τσούμπερ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ώστε η ΑΕΚ να βρει γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να «σφραγίσει» το «τρίποντο» που της προσφέρει ηρεμία εν όψει της διακοπής του πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-3: Τα γκολ (video)

Προβάδισμα από αέρος για την ΑΕΚ

Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς μπήκαν δυνατά στο ματς, με τις επιθέσεις της να προέρχονται κυρίως από την αριστερά πλευρά. Από εκεί προήλθε κι η σέντρα του Μοχαμάντι που έφερε το γκολ του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος κινήθηκε σε θέση σέντερ φορ και με τρομερό άλμα έκανε στο 13’ το 1-0 για την «Ένωση», η οποία εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα της. Η άμυνα των γηπεδούχων αντιμετώπισε πολλά θέματα στα στημένα κι από μια εκτέλεση φάουλ ήρθε το δεύτερη γκολ για την ΑΕΚ και πάλι με κεφαλιά! Αυτό ήρθε από τον Βράνιες, ο οποίος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 27ο λεπτό.

Πίεσαν και δικαιώθηκαν οι γηπεδούχοι

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που δεν ήταν εντελώς ακίνδυνος επιθετικά κι από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω με 0-2 πίεσε ακόμα περισσότερο για να μπει και πάλι στο ματς. Η ομάδα του Αγρινίου δημιούργησε ορισμένες τελικές, αλλά ο Στάνκοβιτς με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το «μηδέν», μετρώντας έξι αποκρούσεις! Οι παίκτες του Αναστασίου συνέχισαν την πίεση και μετά την ανάπαυλα και τελικά δικαιώθηκαν στο 58ο λεπτό. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία, ο Βέργος εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησε ο Βράνιες και μείωσε για τον Παναιτωλικό, ο οποίος μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Γλίτωσε και «καθάρισε» ο Τσούμπερ

Η ΑΕΚ είχε αφήσει τα ηνία του στους Αγρινιώτες και συνέχισε να το κάνει και μετά το γκολ που δέχθηκε. Ως εκ τούτου ο Παναιτωλικός παρέμεινε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βρει τέρμα ισοφάρισης και στο 79’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κορνέλιους, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Για την ακρίβεια χρειάστηκε τόσο η επέμβαση του Στάνκοβιτς, όσο κι αυτή του Λε Ταλέκ για να αποφύγουν οι φιλοξενούμενοι το γκολ. Στο μεταξύ, ο Μιλόγεβιτς είχε αλλάξει το σύστημα σε 4-3-3, περνώντας τον Χατζισαφί στη θέση του Μάνταλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» γλίτωσαν την ισοφάριση και τελικά «σφράγισαν» το «τρίποντο» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Τσούμπερ να βρίσκει και πάλι δίχτυα στο πρωτάθλημα. Ο Ελβετός πήρε το… ριμπάουντ, μετά την εντυπωσιακή επέμβαση του Μελίσσα στο σουτ του Ανσαριφάρντ κι έκανε το 1-3 στο 83ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Βέργου.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου, 4-2-3-1): Ροντρίγκες (46’ Μελίσσας), Λούι (86’ Μόρσεϊ), Βργκοτς, Κορνέλιους, Αντούνες (74’ Αποστολάκης), Βαρόνε, Φλόρες, Μεντόσα (41’ Μπαρμπόσα), Ντίας, Ντουάρτε (74’ Ζεστέντ), Βέργος

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (67’ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ (84’ Σάκχοφ), Γκαρσία (84’ Σβάρνας), Μάνταλος (76’ Χατζισαφί), Τσούμπερ, Αραούχο (75’ Ανσαριφάρντ)