Παναιτωλικός – Άρης 0-1: Ο Βέλεθ έκανε του… κεφαλιού του (+videos)

Ο Άρης πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στην πρώτη τους μάχη στο Αγρίνιο. Ο εξαιρετικός Βέλεθ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 64′.

Ο μεγάλος στόχος του Άρης είναι η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια. Οι κίτρινοι κατάφεραν να κάνουν το πρώτο τους βήμα στον αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου, καθώς επικράτησαν 1-0 του Παναιτωλικού πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του θεσμού.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Φραν Βέλεθ, ο οποίος όχι μονάχα έκανε εξαιρετική δουλειά αμυντικά, αλλά και στο 64ο λεπτό μπόρεσε να πετύχει με κεφαλιά το νικητήριο γκολ, έπειτα από την ασίστ του Μάνου Γκαρθία.

Έτσι, οι Θεσσαλονικείς πηγαίνουν στη ρεβάνς με προβάδισμα ενός τέρματος. Το δεύτερο παιχνίδι είναι στις 6 Μαρτίου στις 19:00, με τον Άρη να υποδέχεται τον Παναιτωλικό στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, με τον Σενγκέλια να είναι πρωταγωνιστής, έχοντας δύο καλές στιγμές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα στο δέκατο λεπτό. Η άμυνα του Άρη συνέχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα και οι γηπεδούχοι απειλούσαν συνεχώς, έχοντας πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 14ο λεπτό.

Ο Τορεχόν πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κουέστα απέκρουσε, με τον παίκτη των γηπεδούχων να σουτάρει εκ νέου και τον κίπερ του Άρη να εκτινάσσεται και να διώχνει εντυπωσιακά για δεύτερη φορά. Σταδιακά, όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν, με τον Παναιτωλικό να απειλεί πλέον μονάχα από μακριά.

Στο 30ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σουλεϊμάνοφ στο πρώτο δοκάρι κατάφερε να γυρίσει προς τον Μπράμπετς, ο οποίος ήταν μόνος, πήρε κεφαλιά, όμως αστόχησε. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους ο Άρης είχε ακόμη δύο ευκαιρίες για γκολ. Πρώτα με τον Σαβέριο που στο 41′ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσάβες και δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Μορόν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τελικές και από τις δύο πλευρές, αλλά χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο μεθοδικοί. Έτσι, στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης πήραν και προβάδισμα. Ο Μάνου Γκαρθία έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Βέλεθ έκανε την κίνηση από πίσω και στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια, ο Άρης προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας, με τους κίτρινους να επιχειρούν να εκμεταλλευτούν στην κόντρα κενά που πιθανώς να άφηναν οι γηπεδούχοι. Οι φάσεις μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού ήταν λίγες.

Στο 90+2′ ο Διαμαντόπουλος έδειξε κόκκινη κάρτα στον Μαυρία για ένα δυνατό μαρκάρισμά του. Ωστόσο, ειδοποιήθηκε από τον VAR, τσέκαρε τη φάση στο μόνιτορ και εν τέλει άλλαξε την κάρτα σε κίτρινη. Στο 90+8′ ο Μπρούνο Ντουάρτε μέσα στην περιοχή έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό, σούταρε, όμως ήταν πολύ άστοχος. Έτσι, το 0-1 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

• ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Χουάνπι (77′ Πέρεζ), Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης (Φ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (71′ Λομόνακο), Πέδρο (77′ Καρέλης).
  • ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (90′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (90′ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία (70′ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (56′ Σαμόρα), Μορόν (89′ Ανσαριφάρντ).