Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-5: Πεντάρα στο Αγρίνιο με μαγεία Μπερνάρ – Δηλώσεις (+videos)

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-5: Πεντάρα στο Αγρίνιο με μαγεία Μπερνάρ και επιστροφή Αϊτόρ στα γκολ…

Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το Αγρίνιο, επικρατώντας 5-0 για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan Super League. Ο Μπερνάρ έκανε χατ-τρικ, ο Αϊτόρ επέστρεψε στα γκολ και ο Μάγκνουσον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από το Αγρίνιο, καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού 5-0 και διατήρησε το απόλυτο στη Stoiximan Super League, έχοντας παιχνίδι λιγότερο. Ο Μπερνάρ έκανε χατ-τρικ σε μια μεστή εμφάνιση, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Αϊτόρ και Μάγκνουσον.

Το τριφύλλι πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση σε όλο το παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του και περιόρισε τον Παναιτωλικό σε ιδιαίτερα παθητικό ρόλο.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με ωραία επίθεση από τα αριστερά. Ο Μαντσίνι με ωραία κάθετη βρήκε τον Χουάνκαρ στο αριστερό άκρο και αυτός έκανε το γύρισμα στο πέναλτι. Εκεί ήταν ο Μπερνάρ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βραζιλιάνος σκόραρε ξανά δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Αυτή τη φορά οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς εξαπέλυσαν επίθεση από τα δεξιά. Ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα στην περιοχή και έστρωσε με τακουνάκι στον Μπερνάρ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πέτυχε άλλα δύο γκολ. Ο Μπερνάρ έκανε χατ-τρικ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ στο 64′, εκμεταλλευόμενος και το ολέθριος άνοιγμα στο τείχος των παικτών του Παναιτωλικού.

Ίσως η πιο ευχάριστη στιγμή της βραδιάς ήταν στο 86ο λεπτό. Ο Σπόραρ κέρδισε πέναλτι μέσω VAR και ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση με την οποία ευστόχησε, παρότι ο Καπίνο έπεσε σωστά.

Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν και στο 89′, ωστόσο το ωραίο σουτ του Βιλένα μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις οι πράσινοι πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με κεφαλιά του Μάγκνουσον, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν. Ο Παναθηναϊκός έτσι έφτασε τους εννιά βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παναιτωλικός παραμένει χαμηλά με δύο βαθμούς.

Ο Μπερνάρ καθάρισε για το τριφύλλι στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή του παιχνιδιού και ο Παναιτωλικός προσπάθησε να οχυρωθεί στα μετόπισθεν και να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στην πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι.

Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 23′ με ωραίο σουτ του Πέρες μέσα από την περιοχή, με τον Μπρινιόλι να τον σταματά. Έκτοτε οι πράσινοι κυριάρχησαν στο χορτάρι. Οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Σένκεφελντ στο 33ο λεπτό για μαρκάρισμα του Μαλή, ωστόσο διαιτητής και VAR αποφάσισαν ότι δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.

Οι πράσινοι πίεζαν διαρκώς τα καρέ του Καπίνο και στο τέλος κατάφεραν να βρουν και το δεύτερο γκολ, με τον Μπερνάρ, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Ο Μπερνάρ ολοκλήρωσε τη δουλειά, ο Αϊτόρ επέστρεψε στα γκολ και ο Μάγκνουσον έβαλε το κερασάκι

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος με κεφαλιά του Μάγκνουσον στο 51ο λεπτό, όμως ο Καπίνο απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση του ματς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις. Στο 52′ ο Τορεχόν απείλησε αφύλακτος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Χουάνπι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Μετά από αυτές τις ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως και κατάφερε να βρει άλλα τρία γκολ. Ο Μπερνάρ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ έκανε το χατ-τρικ στο 64ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μείωσε στο σκορ με τον Σενγκέλια στο 70ο λεπτό, όμως ο Μπρινιόλι φώναξε ξανά “παρών”.

Στο φινάλε ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως και βρήκε τα δύο γκολ με τον Αϊτόρ και τον Μάγκνουσον. Οι παίκτες του Παναιτωλικού στα τελευταία λεπτά είχαν πελαγώσει, με αποτέλεσμα να υποστούν αυτή τη συντριβή στο φινάλε με πέντε γκολ.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Λιάβας (56′ Φρεντ Ντουάρτε), Μαλής, Οικονόμου, Ντουάρτε, Τορεχόν, Τσιγγάρας (46′ Χουάνπι), Πέρες, Μπαλντασάρα, Ντίας (66′ Σενγκέλια), Καρέλης.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ (65′ Αράο), Μπερνάρ (76′ Τσέριν), Μαντσίνι (65′ Αϊτόρ), Παλάσιος (80′ Βέρμπιτς), Βιλένα, Ιωαννίδης (76′ Σπόραρ).