Παναθηναϊκός – Παρτίζαν 84-71: Επιβλητική νίκη στο καυτό ΟΑΚΑ! (+video)

Παναθηναϊκός – Παρτίζαν 84-71: Επιβλητική νίκη στο καυτό ΟΑΚΑ!  (+video)

Όταν η Παρτίζαν κουράστηκε και ξέμεινε από λύσεις, ο Παναθηναϊκός AKTOR πάτησε το πόδι στο γκάζι για να πανηγυρίσει την 4η διαδοχική νίκη του στην EuroLeague, επικρατώντας με 84-71 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και να την βάλει από κάτω σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Την τέταρτη συνεχόμενη και 14η συνολικά νίκη του πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Παρασκευής (19/1). Η Παρτιζάν αντιστάθηκε για 30 λεπτά, όμως οι πράσινοι έκαναν το step-up στην τελευταία περίοδο για να επικρατήσουν τελικά με 84-71, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Κάπως έτσι, το τριφύλλι πήρε την ισοβαθμία με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αφού στην Stark Arena είχε ηττηθεί στην παράταση. Αυτή είναι η τέταρτη ομάδα που βάζει οριστικά από κάτω της η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, μετά τη Βαλένθια, την Μπασκόνια και τη Μονακό.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Ναν ξεχώρισε στην επίθεση. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, πήγε με 13 στα αποδυτήρια και τελικά έκλεισε το ματς με 21 πόντους (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές), έχοντας ακόμα 4 ασίστ, αλλά και 5 λάθη. Ο Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και καθοριστικό impact στα λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, αλλά και ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος αθόρυβα έφτασε στους 16 πόντους και τα 7 ριμπάουντ, μπορούν να μπουν στην εξίσωση για τον MVP του ματς. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει φυσικά και στην εκπληκτική -για μία ακόμα φορά- άμυνα του Τζέριαν Γκραντ.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Μπρούνο Καμπόκλο ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, όμως άρχισε να φορτώνεται από νωρίς με φάουλ, με αποτέλεσμα να περάσει τον περισσότερο χρόνο του στον πάγκο. Ο Βραζιλιάνος σέντερ είχε 8 πόντους, μόλις 1 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 16’13” που αγωνίστηκε, αφήνοντας τον Ματίας Λεσόρ να “αλωνίζει”.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκλεισε το ματς με 18 λάθη, αλλά δεν τα πλήρωσε ακριβά, δίνοντας στην Παρτίζαν 17 πόντους από αυτά. Οι πράσινοι πήραν όμως 20 πόντους από τα 17 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι αντίπαλοί τους. 15-8 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 9-9 οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας.

Ο αγώνας

Με δύο καλάθια του Καμπόκλο και οκτώ πόντους του Ντόζιερ, η Παρτίζαν βρέθηκε στο +5 (7-12) μετά από 5’36” αγώνα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR, που είχε κάνει τρία λάθη μέχρι εκείνο το σημείο, απάντησε με ένα σερί 8-0 για το (15-12, 7’43”), βρίσκοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ ο Κώστας Σλούκας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 15′ (28-29). Δύο μαζεμένα κλεψίματα από τον Τζέριαν Γκραντ άλλαξαν το μομέντουμ, ενώ κάπου εκεί ξεκίνησε το κρεσέντο του Μάριους Γκριγκόνις.

Ο Λιθουανός έβαλε 10 μαζεμένους πόντους για βοηθήσει τους πράσινους να βρεθούν στο +9 (40-31, 17’35”). Ωστόσο, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκλεισε καλά το πρώτο μέρος και πλησίασε σε απόσταση ενός καλαθιού (42-40, 20′).

Το σετ παιχνίδι ήταν αυτό που κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να αποσταστεί στο σκορ ή να χτίσει κάποιο σερί (58-58, 30′).

Οι πράσινοι μπήκαν με ένα 6-0 στην τελευταία περίοδο (64-58, 31’20”) και ξεκίνησαν να χτίζουν ένα μομέντουμ. Το τριφύλλι έπιασε ξανά τη μεγαλύτερη διαφορά του, το +9 στα 6’12” πριν το τέλος, μετά από ένα τρίποντο του Κώστα Σλούκα και δύο βολές του Κέντρικ Ναν (71-62). Η Παρτίζαν ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις, ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες επιλογές και περισσότερο πείσμα, για να φτάσει σε μία ακόμα πολύτιμη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Μπουμπέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1) , Ερνανγκόμεθ 3 (1) , Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ) ,Γιάραμαζ , Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2 , Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 22/31 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 25/30 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 22/42 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός AKTOR θα παίξει με τη Μακάμπι (25/1, 21:05) στο Βελιγράδι, ενώ η Παρτίζαν θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις (26/1, 21:30).