Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 75-66: Τον «καταβρόχθισε» με επική και… ομαδική ανατροπή (+vids)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους στο 25′, αλλά η μαχητική του ψυχή έκανε την εμφάνισή της και με ομαδική δουλειά έκανε ένα τρομερό σερί 22-2, νίκησε για δεύτερη φορά τον Ερυθρό Αστέρα και του ψαλίδισε τις ελπίδες για 8άδα.

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι (17 πόντους, 7 ριμπάουντ), αλλά όλη την ΟΜΑΔΑ να δουλεύει εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο κάτω από τις οδηγίες του Χρήστου Σερέλη, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 37-53 του 25′ σε 59-55 σε κάτι παραπάνω από 7 λεπτά και έβαλε τέλος στο σερί των 6 ηττών.

Και παράλληλα έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο του Ερυθρού Αστέρα για πρόκριση στα πλέι οφ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Χρήστου Σερέλη στη Euroleague, ο οποίος είδε τους παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν τα πάντα σωστά, να βάζουν τα σουτ, να παίζουν τρομερή άμυνα και να κρατάνε τον Καμπάτσο στο… 0, αλλά και τους Νέντοβιτς, Βιλντόσα χωρίς σκορ στα τελευταία 15 λεπτά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Μπέικον να τίθεται εκτός από τον Χρήστο Σερέλη και να προστίθεται στις απουσίες των Γκουντάιτις και Αγραβάνη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ασυνήθιστη πεντάδα (Λι, Μποχωρίδη, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς, Παπαγιάννη). Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παπαγιάννη να είναι ο μόνος που είχε σκοράρει εντός παιδιάς (6 πόντους, 4 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, μέχρι το buzzer beater της περιόδου από τον Ουόλτερς (11-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι βρήκαν σκορ και από άλλους παίκτες (Ουίλιαμς κυρίως), αλλά ήταν απαράδεκτοι αμυντικά, με τους Νέντοβιτς, Πετρούσεφ και Ντόμπριτς να του κάνουν ζημιά και να φέρνουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα πολύ γρήγορα. Με τον Παπαγιάννη να κάνει τη διαφορά ο Παναθηναϊκός μείωσε μέχρι το 22-28, αλλά ο Ερυθρός έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (29-42).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Σέρβους να ελέγχουν το ματς και τη διαφορά (37-53 στο 25). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός, πάτησε το… κουμπί και μεταμορφώθηκε σε άλλη ομάδα. Έτρεξε ένα σερί 22-2 χωρίς να δεχθεί καλάθι εντός παιδιάς και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 59-55 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Μάλιστα μετά τα 1/14 τρίποντα του ημιχρόνου, το τριφύλλι είχε κάποια στιγμή 6 στα 9 στο δεύτερο και προηγήθηκε μέχρι και 9 πόντους (67-58 στο 35′).

Και όλα αυτά με τον Πέρεζ να έχει απίθανα σφυρίγματα, όπως το φάουλ-ανακάλυψη στον Μαντζούκα με το σκορ στο 52-54 ή το καθαρό αντιαθλητικό που δεν δόθηκε στον Λαζάρεβιτς (πάνω στον Πονίτκα) με το σκορ στο 59-58.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε επιστρέψει για τα καλά, έφτασε στη νίκη μετά από επική ανατροπή και έβαλε τέλος στο σερί των 6 ηττών, κερδίζοντας για δεύτερη φορά φέτος τον Ερυθρό Αστέρα.

Δεκάλεπτα: 11-17, 29-42, 52-55, 75-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Oυόλτερς 9 (1), Λι 7 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 17 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Oυίλιαμς 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 11 (3), Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 7 (4 ασίστ), Λαζάρεβιτς 2 (5 ριμπάουντ), Καμπάτσο (4 ασίστ, 4 λάθη), Μίτροβιτς 5, Μάρτιν, Ντόμπριτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 6 (4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1).