Μπάσκετ

Παναθηναϊκός – Μονακό 88-63: Συνεχίζει την επέλασή του… (+videos)

OO ΠΑΟ υνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και “διέλυσε” με 88-63 τη Μονακό για την 21η αγωνιστική της Euroleague, ολοκληρώνοντας το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα” της διοργάνωσης.

Με “καυτό” ξεκίνημα στο ματς από το τρίποντο, φοβερή άμυνα για τρία δεκάλεπτα και τον Λεσόρ να είναι ανίκητος μέσα στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός επέβαλλε το ρυθμό του κόντρα στη Μονακό και έφθασε σε μία εύκολη νίκη για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” βελτίωσαν έτσι κι άλλο το ρεκόρ τους και με 13-8 εδραιώνονται σιγά σιγά στην πρώτη 4άδα της κατάταξης, ενώ πήραν και το απόλυτο πλεονέκτημα έναντι των Μονεγάσκων, με το 2/2 εναντίον τους, ρίχνοντάς τους και στο 11-10 στη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα με τη Μονακό στο ΟΑΚΑ και “πυροβολώντας” ακατάπαυστα έξω από τη γραμμή του τριπόντου, πήρε από την αρχή το προβάδισμα της αναμέτρησης. Οι “πράσινοι” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 7/9 τρίποντα και οδήγησαν τους Μονεγάσκους σε σωρεία λαθών, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 27-12 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τους Μοτεγιούνας και Στρέιζελ να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και τον Παναθηναϊκό να… κολλάει στην επίθεση. Ο Ναν με ένα τρίποντο στο τρανζίσιο άλλαξε όμως το μομέντουμ του αγώνα και η είσοδος του Χουάντσο βελτίωσε τους “πράσινους” και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η ομάδα του Αταμάν διατήρησε έτσι διψήφια διαφορά στο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-30.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παρκέ με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και συνέχισε να οδηγεί σε λάθη τη Μονακό, η οποία έφθασε τα 13 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Λεσόρ με συνεχόμενους πόντους “εκτόξευσε” μάλιστα τη διαφορά για τους “πράσινους” και πάνω από τους 20 πόντους, πριν διαμορφωθεί το 64-44 υπέρ του “τριφυλλιού” στο 30′.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μονακό μπήκε πιο δυνατά και μείωσε τη διαφορά με ένα μικρό σερί, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα, με τον Χουάντσο να πετυχαίνει ένα κομβικό τρίποντο και τον Λεσόρ να είναι ξανά ανίκητος μέσα στη ρακέτα των Μονεγάσκων. Η ομάδα του Αταμάν “εκτόξευσε” έτσι ξανά τη διαφορά και έκλεισε το ματς με 88-63 και τους οπαδούς της να… παραληρούν στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης 3 (1), Σλούκας 6 (1/2 τρίποντα, 4 λάθη), Γκραντ 8 (2), Ναν 21 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 23 (9/10 δίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ, 2 λάθη) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ερνανγκόμεθ 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 12 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπλόσομγκεϊμ 3, Μπράουν (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντιαλό 4 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Κορνελί 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 2, Γουόκερ 3 (1), Μοτιεγιούνας 13 (1), Ουαταρά 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στραζέλ 11 (3), Χολ 4, Τζέιμς 11 (2/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 36’13”)