Πανσερραϊκός – Βόλος 2-2: Πήρε (ο Βόλος) αυτό που ήθελε…

Ο Πανσερραϊκός έφερε τούμπα το ματς με τον Βόλο μέσα σε δέκα λεπτά, όμως ο Γκαρσία με πέναλτι στις καθυστερήσεις κράτησε όρθιους τους Θεσσαλούς. Ο Ασεχνούν άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, Θυμιάνης και Δεληγιαννίδης σκόραραν σε δέκα λεπτά για τους γηπεδούχος, όμως ο Βόλος πήρε τον βαθμό στο φινάλε.

Ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος κόντρα στον Βόλο, όμως η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ έμεινε όρθια και πήρε τον βαθμό με 2-2. Ο Βόλος προηγήθηκε στο 45+2′ με τον Ασεχνούν, όμως η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφερε τούμπα το ματς χάρη στο πέναλτι του Θυμιάνη στο 50′ και την κεφαλιά του Δεληγιαννίδη στο 60′. Στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Γκαρσία ευστόχησε, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Οι τελικές και τα Expected Goals του αγώνα

Στο πρώτο μέρος ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος ειδικά στο πρώτο τέταρτο και δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει. Ωστόσο το έκανε ο Βόλος στην πρώτη του τελική στο ματς στο 45+2′ με ωραίο πλασέ του Ασεχνούν μετά από υπέροχη κάθετη του Γκαρσία.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φέρουν τούμπα και το πέτυχαν σε δέκα λεπτά. Αρχικά ισοφάρισαν με πέναλτι του Θυμιάνη, το οποίο κέρδισε ο Άλεξιτς σε μαρκάρισμα του Σιέλη. Να σημειωθεί ότι ο VAR υπέδειξε την παράβαση, ο VAR τον κάλεσε να το δει, αλλά ο διαιτητής διατήρησε την αρχική του απόφαση.

Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Θυμιάνης στο 60ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Στάικου. Ο Βόλος πάλεψε για την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Οικονόμου στον Μύγα. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Ο Πανσερραϊκός με αυτό τον βαθμό έφτασε τους 22 στη Stoiximan Super League, ενώ ο Βόλος έβαλε τέλος στο σερί πέντε ηττών και έφτασε τους 15 βαθμούς.

Ο Βόλος άντεξε και τον πλήγωσε στη μοναδική τελική

Ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος και ήταν εκείνος που είχε τις περισσότερες τελικές για να σκοράρει, όμως ο Βόλος ήταν εκείνος που το πέτυχε στο φινάλε, στη μοναδική του τελική στο πρώτο 45λεπτο.

Η πρώτη καλή στιγμή των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία ήταν στο έκτο λεπτό, όταν ο Στάικος απέφυγε ωραία έναν αντίπαλο μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, για να τον κόψει ο Ασλανίδης. Τρία λεπτά μετά ο Τομάς με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ανάγκασε τον Κόβατς να μπλοκάρει.

Μετά το 15ο λεπτό ο Βόλος προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχε. Στο 40ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι του Διαμαντή, αλλά άρθηκε η απόφασή του με παρέμβαση του VAR. Στο φινάλε και στην πρώτη του τελική στο ματς βρήκε το γκολ με τον Ασεχνούν.

Ο Πανσερραϊκός το έφερε τούμπα μέσα σε δέκα λεπτά, αλλά ο Βόλος το έσωσε στο τέλος

Ο Πανσερραϊκός όντας πίσω στο σκορ είχε διάθεση να πιέσει τα καρέ του Κόβατς. Στο 50′ ο Άλεξιτς κέρδισε πέναλτι και ο Θυμιάνης νίκησε από τα 11 μέτρα τον Ούγγρο κίπερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 59ο λεπτό ο Άλεξιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, έχοντας αρκετό χώρο. Ο Κόβατς έπεσε στη δεξιά του γωνιά και απομάκρυνε σε κόρνερ. Από αυτό ξεκίνησε το δεύτερο γκολ που πέτυχαν οι Μακεδόνες με τον Δεληγιαννίδη.

Ο Άνχελ Λόπεθ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με τις αλλαγές του και στις καθυστερήσεις βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι του Γκαρσία.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90′ λ. τρ. Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86′ Μούργος), Ουάρντα (90′ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (46′ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (77′ Οικονόμου).

Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (62′ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (46′ Κόμπα), Τσοκάνης (74′ Ντέλετιτς), Σιέλης (62′ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.