ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1: Το γύρισε και πάει τελικό!

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε απάντηση στο προβάδισμα της «Ένωσης» και με ανατροπή πήρε τη νίκη (2-1) και την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδα.

Τέσσερις τελικές σε 45 λεπτά
Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί κυρίως από τα πλάγια να χτυπήσει στις γνωστές αδυναμίες των «κιτρινόμαυρων» στο κέντρο της άμυνας. Στο πρώτο 25λεπτο, πάντως, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε τελική εντός εστίας, κάτι που με βάση την εικόνα του αγώνα έμοιαζε φυσιολογικό, καθώς αμφότερες είχαν την προσοχή τους κυρίως στο να μη δεχθούν γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν από παράλληλη μπαλιά του Ζίβκοβιτς, ο Ουάρντα έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Τσιντώτας έσωσε την ομάδα του. Μάλιστα, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσκισε το φρύδι του μετά τη σφοδρή σύγκρουση που είχε με τον Αιγύπτιο. Ευτυχώς κι οι δύο παίκτες δεν χτύπησαν σοβαρά.

Δείτε ακόμη: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1: Τα γκολ και η καλύτερες φάσεις του ημιτελικού (video)

Στο 35′ ήρθε η δεύτερη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Σφιντέρσκι πέρασε άουτ. Ουσιαστικά, αυτή κι εκείνη του Ουάρντα ήταν οι μοναδικές αξιόλογες στιγμές στο πρώτο μέρος, όπου η «Ένωση», η οποία ήταν αυτή που κυνηγούσε την ανατροπή να έχει μόλις μια τελική. Ένα μακρινό σουτ του Λόπες που πέρασε άουτ.

Χαμένο πέναλτι ο ΠΑΟΚ, άλλαξε και σκόραρε η ΑΕΚ
Οι γηπεδούχοι είχαν στο μυαλό τους περισσότερο το να μην δεχθούν γκολ, αλλά είχαν κάποιες στιγμές, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν την μπάλα, ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Πασχαλάκη. Με κάποια διαδοχικά κόρνερ πήγαν να ασκήσουν πίεση, αλλά οι παίκτες του Γκαρσία έδειχναν να έχουν καλύτερη εικόνα.

Στο 61ο λεπτό, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Σφιντέρσκι κέρδισε πέναλτι από τον Γαλανόπουλο. Ο Βιεϊρίνια, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεσε σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Μετά από τη συγκεκριμένη φάση ο Χιμένεθ έκανε πιο επιθετική την ΑΕΚ, βάζοντας τους Τάνκοβιτς και Αλμπάνη στη θέση των Σιμάνσκι και Κρίστιτσιτς, αλλάζοντας το σύστημα σε 3-4-3.

Οι αλλαγές του Ισπανού τεχνικού είχαν άμεσο αποτέλεσμα, καθώς η «Ένωση» έγινε πιο κινητική και πιο απειλητική. Άσκησε πίεση στον αντίπαλο της, βρήκε τελικές και τελικά σκόραρε στο 70ο λεπτό με κεφαλιά του Γαλανόπουλου μετά το κόρνερ του Τάνκοβιτς.

Ο Κρμέντσικ έδωσε τη λύση
Η ΑΕΚ κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο κι ο Πάμπλο Γκαρσία σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα πράγματα προχώρησε σε αλλαγή προσώπων με τους Κρμέντσικ και Μιχαηλίδη να παίρνουν τις θέσεις των Σβιντέρσκι και Βιεϊρίνια. Τελικά, ο Τσέχος επιθετικός ήταν αυτός που έμελλε να δώσει τη λύση για τον ΠΑΟΚ εφτά λεπτά μετά την είσοδο του. Στο 84′ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Μπάμπα κι από δύσκολη θέση νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-1.