Superleague

ΠΑΟΚ-Άρης 0-0: Χωρίς γκολ και ευκαιρίες -Δηλώσεις (+vids)

Το μεγάλο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης «βυθίστηκε» στη σκοπιμότητα κι έτσι ΠΑΟΚ και Άρης ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα – Πιο κινητικοί οι γηπεδούχοι, δίχως μεγάλη φάση το ματς.

Ευτυχώς ήταν το πρώτο απ’ τα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που θα διεξαχθούν μέσα στη σεζόν. Έτσι θα ξεχαστεί γρήγορα. ΠΑΟΚ και Άρης έμειναν στο 0-0, με το αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει πλήρως όσα έγιναν στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ο «δικέφαλος» ήταν πιο ορεξάτος, είχε διάθεση, όχι όμως και τρόπους για να απειλήσει απέναντι στην καλά στημένη ανασταλτικά ομάδα του Άρη. Οι «κίτρινοι» απ’ την άλλη, δεν πήραν κανένα ρίσκο επιθετικά. Σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα λοιπόν, μάλλον η ομάδα του Μάντζιου έφυγε με μεγαλύτερη ικανοποίηση απ’ την Τούμπα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε ο Ντεσπόντοφ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Μπράντον Τόμας. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η πρώτη στιγμή του ματς άνηκε στους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Μορόν στο 3’ να μην ανησυχεί τον Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του ματς, θέλησε να πιέσει και ο Άρης αρκέστηκε σε πιο παθητικό ρόλο. Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα, όμως ανασταλτικά ήταν ισχυροί. Ο Κωνσταντέλιας δοκίμασε κάτι φιλόδοξο στο πρώτο τέταρτο, χωρίς αποτέλεσμα καθώς το μακρινό σουτ μπλόκαρε ο Κουέστα.

Δύο προσπάθειες του Ζίβκοβιτς πριν το 20λεπτο δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ στο 22’ ο Άρης εμφανίστηκε ξανά επιθετικά με επικίνδυνη σέντρα σουτ του Μορόν που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι.

Ο Τάισον έκανε ωραία πάσα στο 25’ με τον Μπάμπα να βλέπει τον Φαμπιάνο να τον σταματά. Οι φάσεις δεν έρχονταν στο ματς, καθώς πριν την τελική προσπάθεια κάτι «στράβωνε», όπως στο 32’ με το γύρισμα του Οζντόεφ. Τρία λεπτά μετά, ο Τάισον σέντραρε και η κεφαλιά του Εκόνγκ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα.

Στο 37’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι πέναλτι, με τον Παπαπέτρου να μην δίνει κάτι και το VAR να συμφωνεί μαζί του καθώς δεν τον ειδοποίησε. Ο Άρης στο 43’ είχε κεφαλιά του Ντουκουρέ άουτ, ενώ στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Κουέστα δεν άφησε τον Ζίβκοβιτς να σκοράρει με σουτ. Έτσι χωρίς την μεγάλη φάση το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0.

Το δεύτερο μέρος είχε ακόμη χειρότερο ρυθμό και οι ευκαιρίες δεν έρχονταν. Φάουλ και σέντρες χωρίς να απειλούν, ενώ υπήρξε και διακοπή του ματς λόγω καπνού από τους πυρσούς. Στο 62’ ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Τάισον, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Μπάμπα με σέντρα σουτ στο 73’ ανάγκασε τον Κουέστα να διώξει με το ένα χέρι. Στο 80’ ο Μεϊτέ ήταν αυτός που βρήκε σε ετοιμότητα τον Ισπανό τερματοφύλακα, ενώ ένα λεπτό μετά ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει. Ο Κάρλσον έκανε ωραία προσπάθεια, σούταρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 84’ ο ΠΑΟΚ σκόραρε, με το τέρμα όμως να μη μετρά. Ο Μπράντον έστρωσε στον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να στέλνει ωραία την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από αρκετά λεπτά ενδελεχούς εξέτασης της φάσης, διαπιστώθηκε πως ο Ισπανός ήταν οφσάιντ κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Όσα δεν έγιναν 90 λεπτά, δεν συνέβησαν ούτε στα 11’ του έξτρα χρόνου. Έτσι χωρίς φάσεις και στις καθυστερήσεις, το ΠΑΟΚ-Άρης ολοκληρώθηκε 0-0, σε ένα ματς ομολογουμένως κακό ποιοτικά. Ο «δικέφαλος» έφτασε έτσι τους 7 βαθμούς και ο Άρης τους 4.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Βιεϊρίνια, Κουλιεράκης, Κετζιόρα, Μουργκ / Ντουκουρέ, Μοντόγια, Κουέστα

Κόκκινες: -/-

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (72’ Κεντζιόρα), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (72’ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (65’ Ντεσπόντοφ), A. Ζίβκοβιτς, Τάισον (90’ Μουργκ), Σαμάτα (72’ Μπράντον)

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Βερστράτε (90’+ Πάρντο), Ντουκουρέ (68’ Βέλεθ), Ρουπ (68’ Σουλεϊμάνοφ), Μενέντες (68’ Σαμόρα), Κάρλσον (90’+ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν.