Ποδόσφαιρο

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Σπόραρ τον έκανε αφεντικό – Δηλώσεις (+videos)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, με το γκολ του Άντραζ Σπόραρ στο 53ο λεπτό και έχει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Λεωφόρο (21/2). Αποβλήθηκαν οι Τάισον – Μπακασέτας, δοκάρι είχε ο Μεϊτέ στο 90+4′.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό. Oι πράσινοι επικράτησαν 1-0 του  ΠΑΟΚ στην Τούμπα και έχουν το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Λεωφόρο.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο. Είχε ρυθμό, μεγάλες ευκαιρίες, με τον Άντραζ Σπόραρ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Ο Δικέφαλος στο 90+4′ είχε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Μεϊτέ σταμάτησε στο δοκάρι.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ δίνουν νέο ραντεβού στις 21 Φεβρουαρίου στις 19:00 στη Λεωφόρο για την ρεβάνς. Ο Δικέφαλος θα κληθεί να κάνει την ανατροπή και οι πράσινοι να υπερασπιστούν ή να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους. Η “μάχη” προβλέπεται μεγάλη.

Το ματς

Το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά είχε ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ, όπως τού αρέσει να κάνει, πίεζε ψηλά, με τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του να ανταποκρίνεται την πίεση. Μάλιστα, οι πράσινοι κατάφερναν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις μπροστά απ’ τον Κοτάρσκι. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό.

Ο Ζίβκοβιτς από τα αριστερά απέφυγε δύο παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκε στην περιοχή και έψαξε τον Ντεσπόντοφ στο δεύτερο δοκάρι. Ο ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου έβαλε το πόδι του, αλλά δεν έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στο 21ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε νέα καλή στιγμή, ο Σοάρες από τα αριστερά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Τόμας να κάνει την προβολή και τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει με το πόδι. Στη συνέχεια σουτ του Ντεσπόντοφ έφυγε άουτ.

Μετά το 30ο λεπτό ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να γίνει απειλητικός. Στο 36′ ο Μπερνάρ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το πλασέ, με τον Κετζιόρα να βάζει το πόδι του και την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πέρεθ, ο οποίος από μακριά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Κοτάρσκι εκτέλεσε αμέσως το ελεύθερο, με τον Τόμας να φεύγει στην αντεπίθεση επικίνδυνα, με τον Μλαντένοβιτς να κόβει σωτήρια.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος είχε φάουλ από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς άφησε στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος έψαξε επιλογή στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μιχαηλίδης πήρε μία κεφαλιά, ο Ντραγκόφσκι έδιωξε με γροθιές, όχι μακριά, με τον Τόμας να κάνει το γυριστό εναέριο σουτ, αλλά να είναι άστοχος. Έτσι, το 0-0 ήταν και το αποτέλεσμα του α’ μέρους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Οι πράσινοι άλλαξαν ωραία την μπάλα εκτός περιοχής, ο Κώτσιρας έκανε το γέμισμα, ο Μπερνάρ πήρε την κεφαλιά αριστερά της περιοχής, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, με τον Σπόραρ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει.

Οι φιλοξενούενοι προσπάθησαν με την κυκλοφορία τους να ελέγξουν τον ρυθμό και στο 60′ είχαν ευκαιρία και για δεύτερο γκολ. Ο Μλαντένοβιτς, αφού συνδυάστηκε με τον Μπακασέτα, από τα αριστέρα τροφοδότησε τον Σπόραρ στην καρδιά της περιοχής, εκείνος γύρισε το σώμα του, αδειάζοντας δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να πιέσει τον Παναθηναϊκό, με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές. Ο Δικέφαλος είχε καλή στιγμή στο 75ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Σαμάτα βρήκε την μπάλα με τον ώμο, με τον Ντραγκόφσκι να εκτινάσσεται και να διώχνει. Στη συνέχεια τα αίματα άναψαν για τα καλά. Ο Τάισον και ο Μπακασέτας πιάστηκαν στα χέρια, με τους δύο παίκτες να αποβάλλονται εν τέλει από τον διαιτητή.

Μέχρι και το φινάλε του παιχνιδιού, ο Δικέφαλος είχε την κατοχή και έψαχνε τον τρόπο να απαντήσει, με τον Παναθηναϊκό βέβαια να χτυπάει στην κόντρα και να έχει δύο ευκαιρίες με Μαντσίνι (88′) και Κώτσιρα (89′). Ο Δικέφαλος έφτασε κοντά στο 1-1 στο 90+4′, με τον Μεϊτέ να σουτάρει εκτός περιοχής, την μπάλα να κοντράρει δύο φορές, να σταματάει στο δοκάρι και τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στη ρεβάνς της Λεωφόρου έχοντας το προβάδισμα με ένα γκολ.

• ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα, Τσιγγάρας (63′ Μεϊτέ), Σβαμπ (76′ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο (63′ Μουργκ), Ντεσπόντοφ (63′ Τάισον), Μπράντον Τόμας (71′ Σαμάτα)
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Nτραγκόφσκι, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (87′ Χουάνκαρ), Κώτσιρας, Αράο, Ρούμπεν, Μπακασέτας, Μπερνάρ (87′ Βαγιαννίδης), Τσέριν (87′ Σένκεφελντ), Παλάσιος (68′ Μαντσίνι), Σπόραρ (74′ Ζέκα)