ΠΑΣ Γιάννινα-Κηφισιά 3-0: Νικητής και τις… δύο μέρες

Ένα γκολ την πρώτη μέρα και δύο στη δεύτερη διεξαγωγής του αγώνα, έδωσαν στον ΠΑΣ Γιάννινα τη νίκη με 3-0 επί της νεοφώτιστης Κηφισιάς – Δύο τέρματα ο Κόντε, αποβλήθηκε ο Καραχάλιος.

Το καλωσόρισμα του ΠΑΣ Γιάννινα για την Κηφισιά στην Super League, δεν ήταν τόσο… ευγενικό. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν παίζοντας με ουσία, με το «καθαρό» 3-0. Έχοντας για πρωταγωνιστή τον Πέδρο Κόντε στο ματς που κάθε του ημίχρονο διεξήχθη σε δύο διαφορετικές μέρες, λόγω του προβλήματος με τον πυλώνα φωτισμού στους «Ζωσιμάδες».

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απ’ την πρώτη… μέρα του αγώνα, ήταν ανώτερος. Στο πρώτο ημίχρονο που παίχτηκε το Σάββατο, οι Ηπειρώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο και ευκαιρίες κόντρα στην Κηφισιά. Στο 4’ ο Παμλίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και τελικά οι γηπεδούχοι επιβραβεύτηκαν για την υπεροχή τους. Έστω με το πέναλτι που κέρδισαν λίγο μετά το ημίωρο και την εκτέλεση του Πέδρο Κόντε που έκανε το 1-0 στο 31’.
Το πρώτο μέρος έληξε με αυτό το σκορ και το ματς οδηγήθηκε λόγω του προβλήματος με τον πυλώνα, στη δεύτερη μέρα του για να διεξαχθεί το δεύτερο ημίχρονο.

Την Κυριακή το ματς άρχισε με γκολ της Κηφισιάς. Οι φιλοξενούμενοι στο 47’ είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΣ, από παίκτη των γηπεδούχων. Το αυτογκόλ, όμως, δε μέτρησε ποτέ. Ο Τζήλος πήγε και εξέτασε τη φάση μέσω VAR, υποδεικνύοντας επιθετικό φάουλ.

Λίγα λεπτά μετά, οι Γιαννιώτες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Κέρδισαν φάουλ σε πλεονεκτική θέση και ο Πέδρο Κόντε με εξαιρετική εκτέλεση έκανε στο 53’ το 2-0.

Η Κηφισιά μην έχοντας κάτι άλλο να κάνει πλέον, άρχισε να γίνεται πιο πιεστική, παίρνοντας και τα μέτρα που έδωσαν οι γηπεδούχοι. Το ματς πάντως κυλούσε χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 82’ ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καραχάλιου με δεύτερη κίτρινη. Αλλά αμυντικά ήταν ισχυροί οι Γιαννιώτες και η Κηφισιά παρά την υπεροχή της σε εκείνο το σημείο, ουσιαστικά δεν απείλησε σημαντικά.

Και τελικά το… κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8ο λεπτό του έξτρα χρόνου, με τον Γκάρο να διαμορφώνει το τελικό 3-0! Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με εύκολη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα, κόντρα στη νεοφώτιστη Κηφισιά που κατάλαβε από νωρίς πως τα πράγματα δε θα είναι εύκολα γι’ αυτή.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Καραχάλιος, Τσαούσης – Σάκιτς, Ιπαλίμπο, Μασούρας, Οζέγκοβιτς

Κόκκινες: Καραχάλιος (82’)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Κιάκος (43’ Τσαούσης), Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο, Καραχάλιος, Ριένστρα (74’ Λιάσος), Τζίμας (83’ Γκάρο), Παμλίδης, Κόντε (84’ Ροσέρο).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ (88’ Ιπαλίμπο), Βαφέας, Τσάπαν, Ιπαλίμπο (46’ Μπαρμπόσα), Αντούνες (83’ Πρίτσας/90’+9’), Αντερέγκεν (46’ Νίνης), Οζέγκοβιτς, Μασούρας, Τετέι.