Super League: Πρεμιέρα σήμερα για Άρη, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό

Super League: Πρεμιέρα σήμερα για Άρη, ΠΑΟΚ,  Ολυμπιακό

Με τους τρεις ευρωπαίους να μπαίνουν στη μάχη συνεχίζεται την Κυριακή η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Άρης, έπειτα από το ταξίδι του στο Βουκουρέστι και την αναμέτρηση με τη Ντιναμό Κιέβου, συνεχίζει την… οδύσσειά του πηγαίνοντας στο Ηράκλειο για το ματς με τον φιλόδοξο ΟΦΗ.

Ο ΠΑΟΚ, μετά το παιχνίδι με τη Χάιντουκ, έχει σαφώς πιο… ξεκούραστο έργο, τουλάχιστον βάσει χιλιομέτρων, αφού περιμένει στην Τούμπα τον ανανεωμένο Αστέρα Τρίπολης.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», τέλος, έχοντας αφήσει πίσω του το ματς με την Γκενκ, ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Πανσερραϊκό του Πάμπλο Γκαρσία, με τα «λιοντάρια» να επιστρέφουν με βλέψεις στη μεγάλη κατηγορία.

Το πρωτάθλημα της Super League για την αγωνιστική σεζόν 2023/24 άνοιξε την αυλαία του την Παρασκευή στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με την αναμέτρηση του Βόλου κόντρα στη Λαμία που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-2.

Μία πρεμιέρα, πάντως, η οποία αφενός δεν περιλαμβάνει κάποιο ντέρμπι, αφετέρου θα είναι ημιτελής καθώς οι (εντός έδρας) αγώνες των ΑΕΚ και Παναθηναϊκού απέναντι σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο, αντίστοιχα, αναβλήθηκαν λόγω των υποχρεώσεων τους στις προκριματικές φάσεις του UEFA Champions League.

Το Σάββατο, στους «Ζωσιμάδες», ο τοπικός ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε για ένα ημίχρονο με την Κηφισιά. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθώς προέκυψε πρόβλημα σε έναν από τους τέσσερις πυλώνες του γηπέδου. Έπειτα από περίπου 30λεπτη προσπάθεια από ηλεκτρολόγους και πυροσβεστική, ο διαιτητής Θανάσης Τζήλος πήγε με τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, διακόπτοντας το ματς με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ με 1-0. Με ανακοίνωση της η Super League γνωστοποίησε ότι η αναμέτρηση θα συνεχιστεί σήμερα, Κυριακή (20/8), στις 19:00.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ ανώτερος από τη νεοφώτιστη στην κατηγορία, Κηφισιά. Η ομάδα του Πασχάλη Στάικου προηγήθηκε με πέναλτι του Πέδρο Κόντε στο 31ο λεπτό ενώ είχε και τις ευκαιρίες να φτάσει σε περισσότερα τέρματα.

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ 18 ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ
Πανθεσσαλικό Στάδιο, Βόλος ΝΠΣ – Λαμία 2-2

ΣΆΒΒΑΤΟ 19 ΑΥΓΟΎΣΤΟΥ
ΠΑΣ Γιάννινα – Κηφισιά 1-0 (διεκόπη στο ημίχρονο, θα συνεχιστεί σήμερα 20/8 στις 19:00)