Περιστέρι – Ολυμπιακός 67-85: Περίπατος για τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβεβαίωσαν την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται και πέρασαν εμφατικά από το “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου”, επικρατώντας της ομάδας των δυτικών προαστίων με 85-67, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Τις έντεκα συνεχόμενες νίκες έφθασε ο Ολυμπιακός σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Euroleague, δείχνοντας πως διανύει μία πολύ καλή περίοδο φόρμας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις σημαντικές της απουσίες και το γεγονός ότι αγωνίστηκε για παραπάνω από ένα ημίχρονο χωρίς τον Τόμας Γουόκαπ, κατάφερε να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στο Περιστέρι, που μόνο στη δεύτερη περίοδο ήταν ανταγωνιστικό, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να έχει κριθεί από το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 17-2 οι Πειραιώτες στη Basket League και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ (7/3, 22:00).

Το Περιστέρι είχε ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-3, έπειτα από τρίποντο του Λοβ. Ωστόσο, σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και χτυπώντας στο ανοικτό γήπεδο, οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν σερί 6-0 για το 9-5 και λίγο μετά πέτυχαν εννέα συνεχόμενους πόντους, με τον Κάνααν να διαμορφώνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς (18-7, 6′). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να έχουν σε χαμηλά επίπεδα την παραγωγικότητά τους και την περίοδο να κλείνει στο +11 (25-14) για τους Πειραιώτες, έπειτα από τρίποντο του Πίτερς.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως επιθετικά, κι αυτό γιατί βρήκε μακρινά σουτ από τους Μήτρου-Λονγκ και Γουίλιαμς, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 29-25 στο 13′. Λίγο αργότερα, ο Ελληνοκαναδός γκαρντ και ο Χούγκαζ ευστόχησαν από την περίμετρο και το Περιστέρι πλησίασε ακόμη περισσότερο, κατεβάζοντας τη διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου (36-33, 16′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 9-0 από προσπάθειες των Λούντζη, Πετρούσεφ και Ράιτ, για να προηγηθεί με 45-33 λίγο πριν το ημίχρονο, το όποιο έκλεισε με το σκορ στο 48-39 για τους “ερυθρόλευκους”.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ, έχοντας ανεβάσει ακόμη περισσότερο την ένταση στην άμυνά τους, κάτι που ήταν κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρηση, αν και είχαν πολύ καλή απόδοση και στην επίθεση. Λούντζης και Κάνααν ξεκίνησαν “καυτοί” το δεύτερο μέρος και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Πίτερς και Παπανικολάου, για να κλείσει ο Ολυμπιακός την τρίτη περίοδο στο +22 (70-48). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική στο δεκάλεπτο αυτό, έχοντας επιμέρους 22-9 και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Περιστέρι, τελειώνοντας από νωρίς το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν ακόμη περισσότερο το ροτέισιον. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας επιμέρους 8-2, που έφερε και τη μέγιστη τιμή της διαφοράς (78-50), 5:34 πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες κατέβασαν ταχύτητα και το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 3 (1/3 τρίποντα, 4 λάθη) , Κασελάκης 6 (2), Τόμπσον 10, Μήτρου-Λονγκ 14 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Ξανθόπουλος (5 ασίστ) , Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 8 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Χουγκάζ 10 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη), Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 19 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πετρούσεφ 10, Παπανικολάου 7 (1), Τανούλης, ΜακΚίσικ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ)