Superleague

Πως έχασε και στη Λαμία το ναυάγιο των Καρυπίδη… Τόλη! Δηλώσεις (+vids)

Πως έχασε και στη Λαμία  το ναυάγιο των Καρυπίδη… Τόλη! Δηλώσεις (+vids)

Η ψυχωμένη και μεθοδική Λαμία επιβλήθηκε 1-0 του προβληματικού Άρη χάρη στο δεύτερο γκολ του Καρλίτος στο πρωτάθλημα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη φετινή Stoiximan Super League, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς χωρίς βαθμό.

Η Λαμια απέκτησε τον Καρλίτος για να της δώσει το “εύκολο” γκολ και μέχρι στιγμής η επιλογή της έχει δικαιωθεί απόλυτα. Μετά από το γκολ και την ασίστ που είχε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο εκτός έδρας 2-2 με τον Βόλο, ο Ισπανός έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του και στην 2η στροφή  αφού πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους Φθιώτες στο 1-0 επί του Άρη  .

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ μαχητικοί και ταυτόχρονα ουσιαστικοί και αποτελεσματικοί, με την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου να βρίσκει το πρώτο γκολ στο πρώτο μέρος και να το υπερασπίζεται υποδειγματικά στο δεύτερο.

Στον αντίποδα, ο Άρης έψαχνε ένα νικηφόρο αποτέλεσμα για να αφήσει πίσω τον οδυνηρό αποκλεισμό από την Ευρώπη και την ήττα από τον ΟΦΗ στην πρώτη αγωνιστική όμως αντ’αυτού εμφανίστηκε αναιμικός επιθετικά και γνώρισε νέα ήττα εντός των συνόρων που τον αφήνει στην τελευταία θέση της κατάταξης και κρατάει στα τάρταρα την ψυχολογία του.

Τα xgoals στην αναμέτρηση της Λαμίας με τον Άρη OPTA/SPORT24

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να παίζουν ένα αναγνωριστικό παιχνίδι “τσεκάροντας” η μία την άλλη, για να έρθει η πρώτη μεγάλη φάση στο 11ο λεπτό. Τότε που οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν μπάλα, με τον Ρουμπέν Μαρτίνεθ να δοκιμάζει δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή του Άρη και τον Χουτεσιώτη να εκτινάσσεται εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία του και να αποκρούει.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η “απάντηση” από τον Άρη μέσω ταχύτατης αντεπίθεσης, με τον πλεον δραστήριο παίκτη του στο πρώτο μέρος Κάρλσον να βγαίνει από τα δεξιά και να γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Μενέντες, ο οποίος όμως αστόχησε στο πλασέ του μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 16′ ο Τσιλούλης έστειλε τη μπάλα άουτ με έξυπνο πλασέ από το ημικύκλιο, με τη συνέχεια να βρίσκει τον Άρη να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια αλλά να αδυνατεί να απειλήσει από τον άξονα, έχοντας πρόβλημα στη δημιουργία.

Στο 32ο λεπτό είχε τη δεύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι του, όμως ο Σαραμαντάς απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Κάρλσον από πλεονεκτική θέση, για να έρθει το “χτύπημα” της Λαμίας στο 38′ από τον ποιοτικότερο και πιο έμπειρο παίκτη της στην επίθεση, τον Καρλίτος.

Ο Ισπανός φορ προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Σλίβκα παίζοντας κάθετα και είδε τη μπάλα να στρώνεται στο δεξί του πόδι ύστερα από αποτυχία των αμυντικών του Άρη να διώξουν, για να νικήσει με ψύχραιμο πλασέ τον Χουτεσιώτη γράφοντας το 1-0 με το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Τόλη Τερζή να περνάει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντουκουρέ αντί του Τζούρασεκ για να ενισχύσει την ομάδα του στον άξονα και οι κίτρινοι ανέβασαν και άλλο το ποσοστό κατοχής τους, όμως τους έλειπαν η δημιουργία, οι συνεργασίες και οι αυτοματισμοί.

Στον αντίποδα, ο Λεωνίδας Βόκολος είχε ως κύριο μέλημα να κλείσει η ομάδα του όλους τους ελεύθερους χώρους και το πέτυχε με το παραπάνω, αφού όχι μόνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου μέρους αλλά είχε δύο καλές ευκαιρίες για να βρει και δεύτερο γκολ.

Στο 58ο λεπτό ο Τσιλούλης έκανε τους θεατές στο ΔΑΚ να σηκωθούν από τις θέσεις τους, με το τρομερό σε δύναμη σουτ του με το αριστερό να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 60′ ο Σιμόν μπήκε στη μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση, υποχρεώνοντας τον Χουτεσιώτη σε δύσκολη επέμβαση.

Μετά το 70ο λεπτό οι δύο προπονητές άρχισαν να κάνουν τις κινήσεις τους από τον πάγκο για να φρεσκάρουν τις ομάδες τους στην τελική ευθεία, σε ένα ματς που όσο περνούσε η ώρα κυριαρχούσαν όλο και περισσότερο η δύναμη, η ένταση και οι πολλές προσωπικές μονομαχίες, οι περισσότερες εκ των οποίων έβρισκαν κερδισμένους τους γηπεδούχους.

Το σκηνικό αυτό ωφελούσε φυσικά την Λαμία που είχε το αβαντάζ του υπέρ της γκολ και ακόμα και όταν έμεινε με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σιμόν) δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα, με τους Φθιώτες να δείχνουν αξιοθαύμαστη αντοχή και να πανηγυρίζουν στο φινάλε μία πανάξια νίκη.

Οι καλύτερες επιδόσεις και τα κορυφαία στατιστικά στην αναμέτρηση της Λαμίας με τον Άρη OPTA/SPORT24
  • ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Πάουλαβετς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Νούνιες (Βασιλαντωνόπουλος), Στάνκο (76′ Τζανδάρης), Μαρτίνεθ (62′ Τόσιτς), Σλίβκα, Τσιλούλης (62′ Ακούνια), Καρλίτος (76′ Λόνγκο)
  • ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Μοντόγια (75′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ρουπ (75′ Πάβιτσιτς), Τζούρασεκ (46′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (84′ Ζαμόρα), Κάρλσον, Μορόν, Μενέντες (83′ Χριστοδουλόπουλος).