Πως ο δυνατός Παναργειακός, πήρε και το ντέρμπι με τον ΑΟ Υπάτου… (+ video)

Προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο ο Παναργειακός, έβαλε τις βάσεις και τελικά πήρε την νίκη με 2-1 επί του ΑΟ Υπάτου.

Πρώτο εντός έδρας παιγνίδι  λοιπόν χθες για την ομάδα του Άργους, αρκετός κόσμος στο γήπεδο, όπου η μικρή κερκίδα έμεινε κλειστή.

Ο Παναργειακός ξεκίνησε καλά, πέτυχε το 1-0 στο 16’ , πέτυχε και το 2-0 στο 40’.

Η νεοφώτιστη ομάδα του Υπάτου δεν φοβήθηκε προσπάθησε να κρατήσει τη μπάλα αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στην επανάληψη ο προπονητής της έκανε γρήγορα ολες τις αλλαγές και άρχισε να αναλαμβάνει τα ηνία του αγώνα προοδευτικά.

Ο Παναργειακός έριξε το βάρος στην διαχείριση του αποτελέσματος, προσπάθώντας απλά να βγάλει κάποιες αντεπιθέσεις, βέβαια ρισκάροντας με αυτο τον τρόπο αφου το σκορ δεν ήταν σίγουρο.

Προς το τέλος το Υπατο μείωσε και είχε άλλη μια ευκαιρία στο 90’.

Στο 16’ λοιπόν, έφυγε απο δεξιά ο Μπουντόπουλος, πέρασε τη μπάλα παράλληλα στον επερχόμενο Συρεγγέλα κι αυτός εύκολα με πλασέ πέτυχε το 1-0.

Στο 40’ απο φάουλ του Μπουντόπουλου, κεφαλιά πάσα του Κυριακόπουλου και ο επίσης προωθημένος Μπριλλάκης με σουτ πέτυχε το 2-0.

Στο 12’ είχαμε σουτ του Μπουντόπουλου άουτ, στο 28’ άλλη μια ευκαιρία απο τον Συρεγγέλα. Για το Υπατο μια βαθιά μπαλιά προς τον Μπερνιδάκη πρόλαβε με τα πόδια ο Φαρμάκης.

Στο 75’ απο καλή θέση ο Ταυταρίδης σούταρε άουτ.

Στο 80’ σουτ του Σπανού απέκρουσε ο Φαρμάκης και στο 87’ ανατροπή του Κωστούλα απο τον Μπριλλάκη και πέναλτι, το κτύπησε ο Λάμπρου και 2-1.

Στο 93’ σέντρα απο δεξιά ο Οικονομόπουλος δεν βρήκε καλά τη μπάλα με το κεφάλι κι αυτή πέρασε σχεδόν παράλληλα με το τέρμα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης- Κυριακόπουλος, Καλύβας, Μπριλλάκης- Παναγιώτου (90’ Μουσταφά), Τσιμικλής, Παπασπύρος (70’ Καρούτης), Καδάς, Μπούτας- Συρεγγέλας (85’ Κρολ), Μπουντόπουλος (60’ Παιδάκης).

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (Κ.Παρθενίου): Μπαμπανιώτης, Δέδες, Λάμπρου, Βελέτης (46’ Ευθυμίου), Οικονομόπουλος, Καραμέρης (46’ Ταυταρίδης), Αργυρίου, Γκούμας, Κωστούλας, Πέππας (65’ Σπανός), Μπερνιδάκης (55’ Σπηλιώτης).