Προκριματικά Euro 2024, Ελλάδα – Γιβραλτάρ 5-0: “Πεντάρα” επί ανύπαρκτου αντιπάλου – Δηλώσεις (+vids)

Προκριματικά Euro 2024: Η Εθνική εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που είχε κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ και συνδύασε το «πρέπει» με μια εμφάνιση ψυχολογίας, μετά την κακή εικόνα στο Αϊντχόφεν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 5-0 της πιο αδύναμης ομάδας του ομίλου και διασκέδασε τις εντυπώσεις, λίγες ημέρες μετά την… εύκολη ήττα από την Ολλανδία.

Ήταν ένας αγώνας που είχε δίπλα του το «πρέπει» στην προσπάθεια που κάνει η Εθνική, για να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες έχει για απευθείας πρόκριση στο Euro 2024.

Πέρα από το «τρίποντο», όμως, οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ χρειάζονταν και μια καλή εμφάνιση, μετά την «μουτζούρα» του Αϊντχόφεν. Αυτό, λοιπόν, έπραξαν, καθώς εμφανίστηκαν «ορεξάτοι» και σοβαροί, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν θα μπορούσε να απειλήσει υπό αυτές τις συνθήκες.

Η εξέλιξη του αγώνα
Οι διεθνείς μπήκαν με μεγάλη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν νωρίς δύο τέρματα με τους Πέλκα (9′) και Μαυροπάνο (23′).

Με αυτό τον τρόπο πέτυχαν τον στόχο τους, καθώς «καθάρισαν» από νωρίς, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να παίξουν ακόμα πιο «ελεύθερα».

Η Ελλάδα έχασε ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ εκείνο του Φούντα δεν μέτρησε, καθώς ο Παυλίδης ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Όλα αυτά φυσικά κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να απειλήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο κυριάρχησε απόλυτα.

Η Εθνική μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό ο Πέλκας πήγε να σημειώσει το γκολ του αγώνα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών, ενώ Κολέιγκ στην προσπάθεια του να διώξει έπεσε στο πλαϊνό δίχτυ, το οποίο σκίστηκε. Αυτό έφερε ολιγόλεπτη διακοπή.

Το τρίτο γκολ ήρθε, τελικά, για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 70ο λεπτό, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Μασούρα, ενώ ο Μαυροπάνος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (ξανά με κεφαλιά) έκανε το 4-0 στο 83’.

Το… κερασάκι στη «γευστική» τούρτα της «γαλανόλευκης» εμφάνισης έβαλε ο Μασούρας, με το δικό δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής: Μανφρέντας Λουκγιάντσουκας (Λιθουανία)
Κίτρινες: Πόσο
ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (84΄ Χατζηγιοβάνης), Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (68΄ Παπανικολάου), Πέλκας (84΄ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας, Μασούρας, Φούντας (68΄ Ιωαννίδης), Παυλίδης (68΄ Γιακουμάκης)
ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Χούλιος Ρίμπας): Κούλινγκ, Χάρτμαν (84΄ Μπαντρ), Μπρίτο, Ρ. Τσιπολίνα, Μουέλχι (90΄ Σάντος), Τζόλεϊ, Πόσο (90΄ Κασιάρο), Σέρτζεντ, Ρόναν, Γουόκερ, Ντε Μπαρ.