“Πετάει” ο ΠΑΣ, 0-2 και στα Χανιά! (+video)

Άλλο ένα βήμα για την «πρωτιά» στην κανονική περίοδο και την επάνοδό του στη μεγάλη κατηγορία έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος «απέδρασε» με το «τρίποντο» από την Κρήτη.

Η ομάδα της Ηπείρου, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Super League 2, νίκησε 2-0 στα Χανιά τον Πλατανιά με τέρματα του Παντελάκη στο 19΄ και του Καρτάλη στο 56΄ και διατήρησε προβάδισμα επτά βαθμών στην κορυφή της κατάταξης από τον 2ο Απόλλωνα Σμύρνης (43β έναντι 36β). Ο Πλατανιάς παρέμεινε στη 10η θέση με 20 βαθμούς.

Την 13η νίκη του στο Πρωτάθλημα της Super League 2 σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 0-2 του Πλατανιά στα Περιβόλια και έκανε ακόμα ένα βήμα για την απ’ ευθείας άνοδο στην Super League.

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη που πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασε στη νίκη απέναντι στον Πλατανιά που έβγαλε πάθος και διάθεση για να πάρει κάτι από το ματς.

Οι Ηπειρώτες μπήκαν στο ματς με φόρα από την πεντάρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Και έκαναν γκολ την πρώτη τους τελική με τον Παντελάκη στο 19′. Ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε το φαουλ και ο αμυντικός του ΠΑΣ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και το δεύτερο γκολ με ένα σουτ του Παμλίδη να περνά ελάχιστα άουτ!

Μοναδική υποψία φάσης από πλευράς Πλατανιά, μία άστοχη εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου στο 26′, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ένα φάουλ του Παμλίδη στο 37′ (δεν βρήκε εστία).

Πολύ πιο επιθετικά μπήκε στο β’ μέρος ο Πλατανιάς. Με τον Οικονομόπουλο να οργανώνει ξεκίνησε να γυρίζει την μπάλα και έψαχνε τρόπο να απειλήσει.

Αλλά τελική στην εστία του Χουτεσιώτη δεν έκανε . Αντίθετα, ο ΠΑΣ βρήκε το δεύτερο του γκολ με τον Καρτάλη με ωραία προσπάθεια στο 56′.

Στα υπόλοιπα 30 λεπτά ο ρυθμός έπεσε, είδαμε κακό παιχνίδι, παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και το σκορ δεν άλλαξε.

Τελευταία φάση στο ματς, μία άστοχη σκαστή κεφαλιά του Γιούση στο 89′ για τον Πλατανιά.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Τάτσης): Πενταράκης, Ρεβυθόπουλος, Κατσαρός (63′ Λουκίνας), Τσαμούρης, Σαάντο, Κόρστσαμ, Μπάμπης, Οικονόμου, Γιούσης, Βουκελάτος (72′ Ποζατζίδης), Παπουτσογιαννόπουλος (63′ Λεϊρία).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Λιάσος, Σιόντης, Καρτάλης (80′ Νικολιάς), Παμλίδης, Λεό (77′ Ξύδας), Κρίζμαν (62′ Ελευθεριάδης).