Σαν σήμερα (17/3): Όταν ο… αέρας – Ελευθερόπουλος, στέρησε την πρόκριση από τον Ολυμπιακό (+video)

Την πρόκριση την πήρε ο αέρας και ο… Ελευθερόπουλος, την ανάμνηση κανείς.

Ήταν 17 Μαρτίου 1999. Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός σφυροκοπούσε τη Γιουβέντους για 60 λεπτά, στον ρυθμό που σφυροκοπούσε η βροχή και ο αέρας το λεκανοπέδιο από το πρωί εκείνης της ημέρας.

Το σκορ είχε ανοίξει ο συνήθης ύποπτος Γκόγκιτς στο 12ο λεπτό, αλλά οι φάσεις που έμειναν στην ιστορία από εκείνο το ματς έμελλε να είναι άλλες.

Η εξ επαφής απόκρουση του Μικελάντζελο Ραμπούλα στην καρφωτή κεφαλιά του Γιώργου Αμανατίδη στο 60ό λεπτό ήταν η μία.

«Ήταν μεγάλη απογοήτευση. Πίστεψα πως είχα κάνει ήδη το 2-0 και είχα στείλει την ομάδα μου στους 4 της Ευρώπης», είπε αργότερα ο αμυντικός του Ολυμπιακού για εκείνη τη φάση.

Η τραγική στιγμή, όμως, για όλους στον σύλλογο του Πειραιά, ήταν αυτή του 85ου λεπτού, όταν Αλεσάντρο Μπιριντέλι σέντραρε, ο Ελευθερόπουλος υπολόγισε … πολύ λάθος την πορεία της μπάλας, η οποία όπως είπε ο ίδιος αργότερα ήταν «σαν να σταμάτησε στον αέρα, ενώ πήγαινε προς το πίσω δοκάρι».

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Αντόνιο Κόντε βρέθηκε στο σωστό σημείο μετά από την άστοχη έξοδο του Έλληνα τερματοφύλακα και σημείωσε το τελικό 1-1, σκορ πρόκρισης για την ομάδα του.

Δείτε όλη την πορεία του Ολυμπιακού στους «8» του Champions League της περιόδου 1998-99 πατώντας εδώ.