Serie A: Πάρτι για Μίλαν κόντρα στην Τορίνο, η Βερόνα υπέταξε τη Ρόμα (+videos)

Η Μίλαν διέλυσε την Τορίνο και πάτησε στην κορυφή της Serie A. Ήττα της Ρόμα στη Βερόνα.

Η Μίλαν είχε αντίπαλο στο Σαν Σίρο και επιβλήθηκε με 4-1 της Τορίνο για τη 2η αγωνιστική της Siera A περνώντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι “ροσονέρι” παρατάχθηκαν με τον Κρίστιαν Πούλισικ δεξιά και τους Ολιβιέ Ζιρού και Ραφαέλ Λεάο στις γνωστές θέσεις τους και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Αμερικανός στο 33ο λεπτό, σκοράροντας και στο δεύτερο παιχνίδι του με τους “ροσονέρι”.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Περ Σχουρς, όμως τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει το πάρτι των γηπεδούχων. Ο Ζιρού με πέναλτι στο 43′ ανέκτησε το προβάδισμα και πριν κλείσει το ημίχρονο ο Τεό Ερναντέζ τον διεύρυνε. Στο 2ο μέρος, ο Γάλλος επιθετικός εκτέλεσε και το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Στεφάνο Πιόλι, γράφοντας το τελικό 4-1.

Η Ρόμα πέρασε δύσκολα στο “Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόνι” και ηττήθηκε με 1-2 από τη Βερόνα, ένα σκορ που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όντρεϊ Ντούντα στο 4′, όμως οι “τζιαλορόσι” ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες ακόμα κι ένα δοκάρι. Ο Σιρίλ Ενγκόνγκ διπλασίασε τα τέρματα της Βερόνα πριν ολοκληρωθεί το 1ο μέρος και το μόνο που κατάφεραν οι Ρωμαίοι ήταν να μειώσουν με τον Χουσέμ Αουάρ στο 2ο μέρος, όπου συνέχισαν να είναι αναποτελεσματικοί με τις ευκαιρίες τους.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Φροζινόνε – Αταλάντα 2-1 (5′ Χαρουί, 24′ Μοντερίζι / 56′ Σαπάτα)
  • Μόντσα – Έμπολι 2-0 (45′, 53′ Κολπάνι)
  • Βερόνα – Ρόμα 2-1 (4′ Ντούντα, 45+3′ Ενγκόνγκ / 56′ Αουάρ)
  • Μίλαν – Τορίνο 4-1 (33′ Πούλισικ, 43′ πέν., 65′ πέν. Ζιρού, 45+2′ Ερναντέζ / 36′ Σχουρς)
  • 27/8 19:30 Φιορεντίνα – Λέτσε
  • 27/8 19:30 Γιουβέντους – Μπολόνια
  • 27/8 21:45 Λάτσιο – Τζένοα
  • 27/8 21:45 Νάπολι – Σασουόλο
  • 28/8 19:30 Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε
  • 28/8 21:45 Κάλιαρι – Ίντερ