SL2-Βορράς: “Τριάρα” η ΑΕΛ σε Καλαμαριά, νίκη της… Νίκης επί ΠΑΟΚ Β’ (+videos)

Η ΑΕΛ συνεχίζει το κυνήγι στον Λεβαδειακό με την τριάρα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Νίκη Βόλου έκανε ανατροπή στην ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’, επικρατώντας 3-2.

Η ΑΕΛ λύγισε τον Απόλλωνα Πόντου με τριάρα στο AEL FC Arena, επικρατώντας 3-0 σε ένα χορταστικό παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της SL2. Ο Απόλλων έφτασε κοντά στο να σοκάρει πρώτος όμως, αλλά ο Σουλούκος με τη συνδρομή του δοκαριού σταμάτησε το πέναλτι του Αμπουντού.

Οι βυσσινί άνοιξαν το σκορ στο 23′ με κοντινή προβολή του Πεντρόσο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής 14 λεπτά μετά με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, καθώς βρήκε και τρίτο γκολ με τον Οτορμίν στο 48ο λεπτό. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε και δοκάρι για τέταρτο λεπτό στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έφτασε τους 24, έχοντας δύο λιγότερους από τον Λεβαδειακό, ενώ ο Απόλλων Πόντου είναι τελευταίος με οκτώ πόντους.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Καλουτσικίδης, Πλέγας (67′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός, Κοσσονού (67′ Νίνο), Οτορμίν, Αντράντα (78΄Θωμαΐδης), Μαυριάς, Πεντρόζο (67′ Όγκμποε).

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Κάρδαρης, Ντιαλόσι (86′ λ.τ Μέτγκενμπεργκ), Αμαραντίδης (61′ λ.τ Ζαπουνίδης), Μουμίν (50′ λ.τ Ίννος), Αγκουάντο (46′ Κωστίκας), Αλμπάνης, Σάχολλι, Αμπούντου (46′ Πέλκας), Μπλανκ Καζάου.

Η Νίκη θριάμβευσε στη ματσάρα της Νεάπολης

Χορταστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Νίκης Βόλου και του ΠΑΟΚ Β’ με τους Θεσσαλούς να πανηγυρίζουν στο τέλος, επικρατώντας 3-2.

Ο Χοσέτε Μιράντα άνοιξε το σκορ για τη Νίκη στο 12ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Η ομάδα του Αλέξη Αλεξιάδη απάντησε με τον Αργύρη Δαρέλα στο 41ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ Β’ έπαιξε σχεδόν σε όλο με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Τσοπούρογλου αποβλήθηκε στο 47ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά την κόκκινη, ο Στέφανος Τζίμας έκανε το 1-2 στο 51ο λεπτό.

Δέκα λεπτά μετά η Νίκη έφερε το ματς στα ίσια με τον Πολίτη στο 61ο λεπτό και ο Μιράντα στο τέλος έφερε τούμπα το ματς στο 87ο λεπτό.

Έτσι η Νίκη Βόλου έβαλε τέλος στο σερί τριών ηττών και παρέμεινε τέταρτη, έχοντας 18 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ Β’ παρέμεινε στους 13.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου (63′ Στίκας), Αναστασίου, Κυριακίδης (63′ Λίταινας), Παναγιωτίδης, Πέττας (54′ Ριμπέιρο), Πολιτης, Μιράντα (88′ Γαβριηλίδης), Μοράρ (63′ Τζιώρας).

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Τσοπούρογλου, Σελιμάι (65′ Τσίκος), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (65′ Δεληγιάννης), Γρόσδης (49′ Μανωλιούδης), Δαρέλας (65′ Ρουμιάντσεφ), Γκούμας (57′ Σπυράκος), Τζίμας.