Σπορ

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Λύγισε» από τον απίθανο Αλκαράθ σε έναν επεισοδιακό αγώνα (+video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρά την υπερπροσπάθεια και την ανατροπή στο δεύτερο σετ, ηττήθηκε με 2-1 από τον… 18χρονο Κάρλος Αλκαράθ και αποκλείστηκε από το Όπεν της Βαρκελώνης.

Σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τις αποδοκιμασίες του ισπανικού κοινού, αλλά και το θερμό επεισόδιο που είχε με τον διαιτητή της αναμέτρησης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε κόντρα στον Κάρλος Αλκαράθ, αλλά στο τέλος υποκλίθηκε στο άστρο του νέου αστεριού του παγκόσμιου τένις.

Ο Ισπανός έπαιξε εκπληκτικό τένις στο πρώτο και το τρίτο σετ και κέρδισε για τρίτη φορά τον Ελληνα τενίστα σε ισάριθμα ματς.

Αυτή τη φορά ο 18χρονος με όπλο το σερβίς, αλλά και τα εκπληκτικά του drop shot, κέρδισε με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-2 σε 2 ώρες και 12 λεπτά) και πέρασε στα ημιτελικά του Όπεν της Βαρκελώνης, με έναν Τσιτσιπά πάντως να κάνει επική ανατροπή στο δεύτερο σετ.