Στην 5η θέση με σούπερ Μπογκντάνοβιτς η Σερβία

Νίκη της…παρηγοριάς για τις ΗΠΑ

Η Σερβία χρειάστηκε μόλις ένα καλό δεκάλεπτο για να ανατρέψει το 41-50 του πρώτου ημιχρόνου και στο τέλος να επικρατήσει εύκολα της Τσεχία στο παιχνίδι για τις θέσεις 5-6 στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και η Σερβία προηγήθηκε με 11-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ωστόσο η Τσεχία που εκτελούσε με υψηλά ποσοστά στο τρίποντο και σε αυτό το παιχνίδι, πήρε σημαντικές ανάσες από τον Σατοράνσκι και τον Πετερκα ισοφαρίζοντας με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 20-20. Οι Τσέχοι όχι απλώς δεν άφησαν τους Σέρβους να ξεφύγουν στο σκορ αλλά εκτελώντας με ποσοστό 60%, προηγήθηκε στο σκορ με 25-32 στο 14′. Ο  Μπογκντάνοβιτς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράριασμα, προσπάθησε να μειώσει για την ομάδα του αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η Τσεχία συνέχισε να εκτελεί με υψηλά ποσοστά στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 9 πόντων (41-50). Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη Σερβία, με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μετά το 51-58 στο 24ο λεπτό να πατάει γκάζι και με τους Μιλουτίνοφ, Γιόκιτς και Γιόβιτς να πρωταγωνιστούν να προηγείται με 69-62. Η Σερβία ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο 35′ (84-66), για να χαλαρώσει στο τέλος και να επικρατήσει εύκολα με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπίρσεβιτς 1, Μπιέλιτσα 3, Μπογκντάνοβιτς 31 (7), Γούντουριτς 3, Γιόκιτς 7, Γιόβιτς 12 (2), Λούσιτς 5 (1), Μαριάνοβιτς 3, Μίσιτς, Μιλουτίνοφ 14,  Ραντούλιτσα 7, Σιμόνοβιτς 4.

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Μπάλβιν 12 (1), Μποχάτσικ 6 (2), Χρούμπαν 9 (2), Κριζ 2, Πάλιζα 3 (1), Πέτερκα 14 (4), Πούρμπλα 4, Σατοράνσκι 13 (3), Σιλμπ, Σίρινα 2, Βιοράλ.

Η ομάδα των ΗΠΑ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της με νίκη καθώς επικράτησε της Πολωνίας με 87-74 και κατέκτησε την 7η θέση του Παγκοσμίου της Κίνας (χειρότερη στη ιστορία της διοργάνωσης). Οι ΗΠΑ παρατάχθηκαν με 9 παίκτες καθώς ο Κέμπα Ουόκερ δεν αγωνίστηκε και προστέθηκε στους υπόλοιπους απόντες( Σμαρτ, Τέιτουμ).

Η Πολωνία έκανε πολύ άσχημη αρχή και βρέθηκε στο -19, όμως επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν την διαφορά χωρίς να καταφέρουν να προηγηθούν καμία στιγμή του αγώνα.

Για τους νικητές, ο Μίτσελ πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 10 ασίστ με τον Χάρις να προσθέτει 14 και τον Ουάιτ 12 πόντους. Για το σύνολο του Μάικ Τέιλορ, ο Πονίτκα είχε 18, Ουάζίνσκι 17 και ο Σλότερ 15 πόντους.

Το πρώτο μέρος άνηκε στην ομάδα των ΗΠΑ καθώς κατάφερε να πάρει από νωρίς μεγάλο προβάδισμα με το 28-14 της πρώτης περιόδου και το 38-19 του 15′ με την Αμερικανική ομάδα να χαλαρώνει σταδιακά, μετά το 47-30 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος,η Πολωνία μείωσε την διαφορά φτάνοντας μέχρι το -7(65-58) βάζοντας κάποια μεγάλα σουτ και βγάζοντας κάποιες εντυπωσιακές φάσεις. Παρόλα αυτά, οι ΗΠΑ διατήρησαν την διαφορά στους 8-12 πόντους και το τρίποντο του Μίτσελ στο 39′ διαμόρφωσε το 86-72 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 47-30, 63-55, 87-74.