Στο ρελαντί ο Βόλος 3-0 την αδύναμη πλέον Σπάρτη!

Ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς «τρίποντο», οι Θεσσαλοί επικράτησαν εύκολα της Σπάρτης, στην 22η στροφή του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ήταν ανώτεροι και με τα γκολ των Πίτου Γκαρσία (9′), Καρρίκι (42′) και Φράγκου (83′ πεν.) επέστρεψαν στις νίκες.

Από την άλλη πλευρά, οι Λάκωνες δεν φάνηκαν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν μια δίκαιη ήττα, με τα περιθώρια για παραμονή να στενεύουν.

Το ματς:

Με γκολ για τους Θεσσαλούς ξεκίνησε το παιχνίδι στη Νεάπολη. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία στο 9′, ο πολύπειρος χαφ νίκησε τον Σφέτσο, για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και πριν το τέλος του ημιχρόνου έκαναν το 2-0, με σουτ του Καρρίκι από κοντά. Η Σπάρτη δεν μπορούσε να απειλήσει και είδε τον Βόλο να έχει εύκολο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τους Λάκωνες να προσπαθούν να πετύχουν γκολ, δίχως όμως να απειλούν την εστία του Πίτκα. Στο 83′ ο Φράγκος από την άσπρη βούλα έκανε το 3-0, παράβαση την οποία κέρδισε ο ίδιος.

Σκόρερ: 9′ Πίτου Γκαρσία, 42′ Καρρίκι, 83′ (πεν.) Φράγκος

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης, Πέντα, Ρούσσος, Κότο, Καρρίκι, Δόρης, Κόκας, Πίτου Γκαρσία (Λούκας Γκαρσία), Ηλιόπουλος, Μάντζης (Φράγκος)
ΣΠΑΡΤΗ (Αποστολάκος): Σφετσος, Γκιατά, Καλούσης, Φράγκουλης, Νάτσης, Ντούσκας, Τιεντσέ, Βαλμάς, Ζαχαριουδάκης, Κρασνίκι (75′ Ρόμο), Δαδάκος (55′ Λώλος).