Super League 2 – Α’ όμιλος: Η ΑΕΛ λύγισε τον Ηρακλή, στην κορυφή η Αναγέννηση Καρδίτσας

ΑΕΛ και Ηρακλής κονταροχτυπήθηκαν στην AEL FC Arena για την τρίτη αγωνιστική της SL2,  με τους βυσσινί να παίρνουν τη νίκη με 1-0.

Το χρυσό γκολ για την ΑΕΛ πέτυχε ο Κοσονού στο 87ο λεπτό με τον Παύλο Δερμιτζάκη να ξεκινάει με το δεξί την πορεία του στους βυσσινί. Ο Ηρακλής από την άλλη παραμένει χωρίς νίκη, έχοντας δύο βαθμούς.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου (66′ Κοσσονού), Πλέγας, Αντράντα, Μαυριάς (90+1′ Γιανναράκης), Πεντρόσο, Όγκμποε.

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Βιτλής, Δοϊράνλης, Λύγκας (79′ Γκάγιτς), Εμπόι, Σίλβα, Κουντουριώτης (79′ Τσουμάνης), Κούστα (58′ Στοΐσεβιτς).

Τεράστιο διπλό του Λεβαδειακού στο Πανθεσσαλικό

Ο Λεβαδειακός πήρε ένα πολύτιμης σημασίας διπλό στις καθυστερήσεις στο Πανθεσσαλικό, επικρατώντας 1-0 της Νίκης Βόλου. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια πέτυχε ο Συμελίδης στο 93′.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να βρουν το γκολ της νίκης νωρίτερα στο ματς, όμως η προσπάθεια του Συμελίδη στο 69ο λεπτό, σταμάτησε στο δοκάρι του Γκαραβέλη. Η Νίκη ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πέττα.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Αναστασίου, Τοπαλίδης (84′ Να’α), Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (84′ Πέττας), Γαβριηλίδης, Πολίτης (67′ Λίταινας), Κρητικός (57′ Ριμπέιρο), Κάσσος.

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Κροφ, Τσάπρας, Μπελμοντέ, Ρομό (46′ Τσιριγώτης), Μεχία (39′ λ.τ Χάμοντ), Πίρινεν, Γιαννιώτας, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (46′ Κουάντρα (62′ Συμελίδης), Πολέττο (79′ Νικολιάς).

Η Αναγέννηση Καρδίτσας είναι μόνη πρώτη στον όμιλο

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεπέρασε το εμπόδιο του Αιολικού στην τρίτη αγωνιστική και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον Α’ όμιλο με το δεύτερο εντός έδρας σερί τρίποντο με 3-1.

Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Βερνάρδο, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Αιολικός ισοφάρισε με τον Μανούσο στο 61ο λεπτό, ωστόσο επτά λεπτά μετά ο Ξύδας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σταμόπουλος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Τσέλιος, Ντουμάνης (86′ Τομάσεβιτς), Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Σαλαμούρας (75′ Κορέλας), Κοκκίνης (65′ Κέρθι), Ελιβέλτο (83′ Αθανασιάδης), Βερνάρδος (65′ Ξύδας).

Αιολικός (Χαραλαμπίδης): Μιλόγιεβιτς, Μαξιμένκο, Λουμανσρούμπεν, Γιόκε (83′ Ιωάννου), Μανούσος, Ζάκαριτς, Καρανίκας, Κάτσε, Σρνιτς (59′ Ασαχμπάρ), Κόρντιτς (59′ Λαγός), Ουνγιαλίδης.

Σεφτέ στις νίκες η Κοζάνη

Η Κοζάνη πανηγύρισε ιστορική νίκη κόντρα στον Μακεδονικό, καθώς ήταν η πρώτη στην επάνοδό της στη Β’ Εθνική κατηγορία. Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη επικράτησε 2-0, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος.

Ο Μανώλης Καλλέργης άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό και ο αρχηγός Ξενοφών Πάνοςέκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32ο λεπτό.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης, Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Προβυδάκης, Λυμπεράκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ, Ζαφειράκης, Τσουκάνης. Μπιανκόνι.