Super League 2: Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με το δεξί, δύο στα δύο Καλαμάτα και Χανιά

Εκκίνηση με το δεξί για τον Λεβαδειακό στο πρωτάθλημα της Super League 2, καθώς επικράτησε 1-0 της Κοζάνης. Η Καλαμάτα και τα Χανιά ντούμπλαραν τις νίκες τους στον Β’ όμιλο με νίκες επί του Γιούχτα και του Τηλυκράτη αντίστοιχα.

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη SL2 (είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική), καθώς επικράτησε 1-0 της Κοζάνης στο Μιχάλης Κρητικόπουλος.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια πέτυχε ο Μπελμόντε στο 11ο λεπτό με τον κίπερ της Κοζάνης, Καραγκιόζη να κάνει πολύ κακή εκτίμηση της φάσης και να φέρει μερίδιο ευθύνης.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους. Οι Βοιωτοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Κουϊρουκίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λεβαδειακός: Κροφ, Χάμοντ (73′ Συμελίδης), Τσάπρας, Μπελμόντε (88′ Νικολιάς), Ρομό (59′ Γιαννιώτας), Μεχία, Πίρινεν, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (88′ Κουάντρα), Πολέττο (73′ Κουϊρουκίδης).

Κοζάνη: Καραγκιόζης, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτισος, Κοροβέσης (62′ Τάτσης), Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (85′ Κανούλας), Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης (55′ Ελ Ιντρίσι).

Εύκολο διπλό του Μακεδονικού στη Μυτιλήνη

Ο Μακεδονικός ταξίδεψε στη Μυτιλήνη μέσω… Αϊβαλί, ωστόσο δεν είχε πρόβλημα να πετύχει ένα πολύ εύκολο διπλό, καθώς επικράτησε 3-1 του Αιολικού.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν στο πρώτο μέρος τρία γκολ. Ο Ραμίρεζ με δύο γκολ στο 12′ και το 22′ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη και ο Ζαφειράκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, ωστόσο αρκέστηκε στη μείωση του σκορ με τον Κόρντιτς στο 55′.

Αιολικός: Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου (46′ Λουμανσρούμπεν), Καρανίκας, Λαγός (60′ Κριμιτζάς), Σρνιτς, Ενομό (46′ Γιόκε), Ζάκαριτς (81′ Ιωάννου), Άσαχμπαρ (46′ Κόρντιτς), Μανούσος.

Μακεδονικός: Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης (46′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (76′ Σανγκινέτι), Τσουκάνης (85′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (60′ Τσιλιγγίρης), Μπιανκόνι (60′ Σιμόνι).

Εύκολα τα “δύο στα δύο” τα Χανιά

Τα Χανιά ντούμπλαραν τις νίκες τους στη Super League 2, καθώς νίκησαν τον Τηλυκράτη Λευκάδας με 3-0. Οι Κρητικοί πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, καθώς σκόραραν με τον Μάναλη στο πέμπτο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον Λεμονή στο 52′, ενώ ο Νίκολιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 79ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Τηλυκράτης έμεινε στους τρεις βαθμούς μετά τη νίκη που πέτυχε στην πρεμιέρα.

Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς, Σέχου, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (70’ Σιλά), Τσορνομάζ, Τσέλιος (64’ Ντίας), Λεμονής, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μιούλερ (46’ Κόλα), Μάναλης (57’ Βουό).

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Τόσκα (72’ Ρίβας), Ζδράβος, Μπούμπας (81′ Γκουντρουμπής), Τεγούσης, Νιφορόπουλος (57’ Μπελεβώνης), Κόκκορης (72’ Περιστέρης), Ζαμπού (81′ Σπανουδάκης).

Δε συνάντησε εμπόδιο η Καλαμάτα κόντρα στον Γιούχτα

Η Καλαμάτα είναι και αυτή στην κορυφή μαζί με τα Χανιά, καθώς επικράτησαν 3-1 του Γιούχτα στην έδρα τους. Οι γηπεδούχοι μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Ακόστα, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δοκάρι.

Στο 32ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους Μεσσήνιους με τον Χερόνιμο Μπαράλες, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη μπήκε φουριόζα και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γιάννη Πασά στο 49′.

Ο Ακόστα σκόραρε αυτή τη φορά στο 59ο λεπτό. Οι Κρητικοί μείωσαν στο 90ο λεπτό με πέναλτι του Μανώλη Ροβίθη. Με αυτό διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Καλαμάτα: Μέντες, Ραπόσο, Αρίμπας, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Άλβες (86′ Αρναρέλλης), Κάνιας (80′ Μπενίτες), Τάτος (72′ Κατάλντι), Ακόστα (72′ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (72′ Ρόβας).

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (60′ Γκίνης), Μπουτσάκης (66′ Βρεττός), Πολυχρονης (66′ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπρους (84′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (60′ Ροβίθης).