Super League 2 – Β’ όμιλος: Λευκή ισοπαλία μεταξύ Απόλλωνα και Κηφισιάς, νίκη για ΑΕΚ Β’, ήττα για Ολυμπιακό Β’ (+vids)

Ο Β’ όμιλος της SL2 σήμανε φινάλε για τη σεζόν 2022/23 με έξι αναμετρήσεις την Κυριακή. Σε αντίθεση με τον Α’ όμιλο σε αυτόν δεν υπήρχε κάποιο διακύβευμα ως προς την παραμονή ή τον υποβιβασμό.

Η πρωταθλήτρια Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη. Την ομάδα των βορείων προαστίων καθοδήγησαν οι Κουτομάνος και Κολοβός, μιας και πριν από την έναρξη του ματς ανακοινώθηκε η ολοκλήρωση της συνεργασίας με τον Γιώργο Πετράκη.

Η δευτεραθλήτρια Athens Kallithea έκλεισε με νίκη τη σεζόν, καθώς επικράτησε 2-1 τον ΠΑΟ Ρουφ στην έδρα του. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λουκίνα στο 59′, ο οποίος έφτασε τα 19 γκολ, όσα έχει σημειώσει και ο Άλεξιτς του Ηρακλή. Οι δυο τους είναι οι πρώτοι σκόρερ του πρωταθλήματος.

Η Αούστρια ισοφάρισε το παιχνίδι στο 84ο λεπτό με τον Γαϊτάνη, όμως η Athens Kallithea ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 89ο λεπτό.

Με νίκη έκλεισε και η αποδεκατισμένη ΑΕΚ Β’ τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε την Καλαμάτα 1-0 στην έδρα της. Ο Αποστόλης Χριστόπουλος σκόραρε για την Ένωση στο 44ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε και δοκάρι με τον Κορομηλά, έπειτα από πάσα του Πανερά. Αυτές ήταν οι πιο αξιοσημείωτες στιγμές του αγώνα.

Τα Χανιά υποδέχθηκαν τον Ολυμπιακό Β’ και επικράτησαν με 4-2, κλείνοντας με νίκη τη σεζόν. Οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα με τον Μάναλη στο 21ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός Β’ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισε με τον Σουρλή, ωστόσο ο Μανουσάκης στο 63′ και ο Μπουτσάκης στο 69′ έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στα Χανιά.

Ο Ολυμπιακός Β’ μείωσε σε 3-2 στο 88ο λεπτό με αυτογκόλ του Μαρτσάκη, όμως τα Χανιά πανηγύρισαν στο τέλος χάρη στο γκολ του Λουίς Ρότσα στο 90+2′.

Ηλιούπολη και ΟΦ Ιεράπετρας έκλεισε τη χρονιά με ένα χορταστικό παιχνίδι, με τους Κρητικούς να επικρατούν 2-3, με τα τέσσερα γκολ μάλιστα να σημειώνονται στο ημίχρονο.

Ο Μιλιώτης άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΙ στο 34ο λεπτό και ο Μπλανκ είκοσι λεπτά μετά (στο 54ο λεπτό) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μπαστακός μείωσε για την Ηλιούπολη στο 59ο λεπτό. Ο Παπαδάκης έκανε το 3-1 στο 74ο λεπτό, με τον Δημητριάδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85ο λεπτό.

Αιγάλεω και Προοδευτική μονομάχησαν μεταξύ τους για την παραμονή στην κατηγορία και λίγο έλειψε να δώσουν “τελικό” την τελευταία αγωνιστική, ωστόσο το “Σίτι” καθάρισε την παραμονή νωρίτερα και έτσι ο αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Ραμίρεζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό.