Σπορ

Τελικό με φοβερή εμφάνιση ο Τσιτσιπάς (videos)

Μια νίκη μακριά από τον πρώτο ATP Masters 1000 τίτλο της καριέρας του βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος εξασφάλισε το πρώτο, χρονικά, εισιτήριο για τον τελικό του Monte Carlo Masters.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον πρώτο ημιτελικό του Σαββάτου απέναντι στο δήμιο του Νόβακ Τζόκοβιτς, Ντάνιελ Έβανς και με το επιβλητικό 6-2, 6-1 επί του έμπειρου Βρετανού, σφράγισε την παρουσία του στον 3ο τελικό Masters της καριέρας του.

To No5 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την ήττα από τον Ράφαελ Ναδάλ στο Rogers Cup 2018 και τον Νόβακ Τζόκοβιτς στη Μαδρίτη το 2019, θα προσπαθήσει να εκπληρώσει ένα μεγάλο του στόχο με την κατάκτηση του πρώτου ATP 1000 στην καριέρα του.

Αυτός θα είναι ο 14ος τελικός για τον Στέφανο στο ATP Tour, διεκδικώντας τον 6ο και δεύτερο σημαντικότερο τίτλο του, μετά το ATP Finals το 2019. Στον τελικό, περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ρούμπλεφ-Ρουντ.

Ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα του ματς και μπήκε με πολύ επιθετικές βλέψεις, κάνοντας πρώτος break στο 4ο game (3-1). Παρά την άμεση απάντηση του Έβανς (3-2), ο Έλληνας πρωταθλητής είχε τον απόλυτο έλεγχο τόσο στις επιστροφές του όσο και από τη βασική γραμμή με αποτέλεσμα να πετύχει άλλα δύο breaks μέχρι το τέλος του εναρκτήριου σετ.

Με τη ψυχολογία υπέρ του, ο Στέφανος συνέχισε να κυριαρχεί στο κεντρικό court του Monte Carlo Country Club, πιστοποιώντας την ανωτερότητά του με δύο ακόμη breaks στο 2ο σετ, ολοκληρώνοντας την απόλυτα ελεγχόμενη νίκη του μετά από μόλις 70 λεπτά αγώνα.