Ποδόσφαιρο

Τι έγινε στους σημερινούς (30/10) αγώνες κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής πετυχαίνοντας για πρώτη φορά φέτος περισσότερα από ένα γκολ, πήρε σκορ πρόκρισης από το πρώτο 45λεπτο και εν συνεχεία έριξε ρυθμούς ενόψει Τούμπας. Η Καβάλα επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο “Ανθή Καραγιάννη” για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και έκανε βήμα πρόκρισης στους “16” του θεσμού. Κουτσούμπας και Παπαδόπουλος οι σκόρερ των “Αργοναυτών”. Το πάνω χέρι για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, πήρε ο Πανιώνιος έναντι του Ολυμπιακού Βόλου.

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός 1-3: Σκορ πρόκρισης το τριφύλλι παίζοντας καλά για 45λεπτά

αίζοντας με μια ενδεκάδα αποτελούμενη με βασικούς ποδοσφαιριστές του ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Παναχαϊκής στην Πάτρα με 3-1 και πήρε σκορ πρόκρισης για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας παίζοντας καλά ουσιαστικά για ένα ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο το τριφύλλι έριξε τους ρυθμούς του και ενόψει Τούμπας, παραλίγο να το πληρώσει, αλλά τελικά πέτυχε και τρίτο τέρμα που ουσιαστικά του δίνει άνεση ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις αρχές Δεκέμβρη.

ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΙΟ ΜΟΧΛΟ ΤΟΝ ΜΟΛΟ

Η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε πρώτη με τον Κυνηγόπουλο στο 6′ να απειλεί με κεφαλιά και τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά. Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε μετά τη συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών με τον Μολό να παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες στα πόδια του. Αλλά τα διαδοχικά σουτ των Μολό, Κολοβό και Μολό έφυγαν έξω.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 18′ σε μια φάση που ξεκίνησε από φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη αλλά ο Σιατραβάνης στην τελική προσπάθεια, ούτε πάσαρε, ούτε έκανε σουτ με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα αρκετά έξω.

Το τριφύλλι απείλησε στο 25′ και το 26′ με τους Μολό και Μακέντα που σούταρε με τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 26′ όμως το τριφύλλι άνοιξε το σκορ. Ο Γάλλος κέρδισε τη μονομαχία από τον Κυνηγόπουλο, έκανε τη σέντρα με τον Δώνη να αφήνει πανέμορφα τη μπάλα προς τον επερχόμενο Μπουζούκη ο οποίος σούταρε με το αριστερό και έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 45′ με κεφαλιά του Κολοβέτσιου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη αλλά ο Καπούταγλης έδιωξε εντυπωσιακά εκ νέου σε κόρνερ. Στη δεύτερη εκτέλεση το τριφύλλι βρήκε το δεύτερο τέρμα του καθώς ο Μπουζούκης εκτέλεσε και πάλι, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά με τον Μωραΐτη να βάζει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

ΣΚΟΡΕΡ: 64′ Μωραΐτης/26′ Μπουζούκης, 45+1′ Μωραΐτης (αυτ), 72′ Κουρμπέλης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Ιντζόγλου, Κολ (73′ Λινάρδος), Σιατραβάνης (86′ Μασούρας), Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (77′ Μαυρίας), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (74′ Περέα), Δώνης, Μολό, Μπουζούκης (65′ Φάουστο), Κολοβός, Μακέντα (79′ Σέχου).

Καβάλα – ΟΦΗ 2-0: Ανώμαλη προσγείωση στο “Ανθή Καραγιάννη”

φορμαρισμένος ΟΦΗ ηττήθηκε 2-0 από την Καβάλα στο “Ανθή Καραγιάννη” για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον η ρεβάνς αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Παρότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τσαμπουκά, σημείωσαν δύο γκολ και κατάφεραν να κρατήσουν την εστία τους απαραβίαστη.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη άνοιξε το σκορ στο 6′ με κεφαλιά του Κουτσούμπα, ύστερα από κακή αμυντική λειτουργία των Κρητικών. Στο 38′ έγινε το 2-0 έπειτα από σέντρα του Ορφανίδη από δεξιά και κεφαλιά του Βασίλη Παπαδόπουλου. Και σε αυτή τη φάση το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του ΟΦΗ (Μαρινάκης-Νάστος) δεν λειτούργησε σωστά.

Μπορεί ο ΟΦΗ να πίεσε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Καβάλα όχι μόνο άντεξε, αλλά υπήρξαν στιγμές που βγήκε στην αντεπίθεση για να σημειώσει και τρίτο γκολ. Θα μπορούσε να το κάνει χαρακτηριστικά στο 94′, όταν το σουτ του Χαντί πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Γιώργος Σίμος πέρασε στο ματς τον Φιγκεϊρέδο για να κάνει πιο επιθετική τη διάταξη των Ηρακλειωτών, οι οποίοι είχαν την υπεροχή σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά έστω η μείωση του σκορ δεν ήρθε ποτέ.

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Κουτσούμπας, 38′ Β. Παπαδόπουλος

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιάννης Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Κουτσούμπας, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης (55′ Κέρθι), Χαντί, Βόσαλικ, Λ. Ορφανίδης (73′ Μελισσόπουλος), Βασίλης Παπαδόπουλος (80′ Μαρκόπουλος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος (64′ Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Κοροβέσης, Στάικος (59′ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Βαζ (71′ Γιαννούλης), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Μάνος.

Ολυμπιακός Βόλου – Πανιώνιος 0-3: Πήρε μπροστά στο δεύτερο

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε εκτός έδρας με 3-0.

Σε ένα ματς στο οποίο όλα τα γκολ ο Πανιώνιος τα σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Το 0-1 έγινε στο 57′ με εκτέλεση πέναλτι του Εμμανουηλίδη. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος και διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Επτά λεπτά μετά ο Οικονομίδης με σουτ σημείωσε το 0-2, ενώ στο 90′ ο Εμμανουηλίδης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 0-3 στον αγώνα.

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Τζέφερσον, Γραικός, Βοσνακίδης, Δεινόπαπας (64′ Πριόνας), Κόλα, Κουτσιανικούλης (66′ Κλεμέντε), Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Τσίτας.

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης (79′ Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας, Κόρμπος (68′ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.

Με πληροφορίες: sport24, sportime

Καλαμάτα – Λάρισα 3-0: Η Μαύρη Θύελλα “δάμασε” το αλογάκι…