Βόλεϊ

Τουρκία – Ελλάδα 3-1: Νέα ήττα και εμπόδια για την πρόκριση από τον όμιλο του Ευρωπαϊκού (+videos)

Η Ελλάδα υπέστη τη δεύτερη ήττα της στον 4ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών , με την Τουρκία να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της.

Η Ελλάδα πήρε το 1ο σετ αλλά έμεινε εκεί κι η Τουρκία έκανε την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη 3-1 για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών.
Ελλάδα, Πορτογαλία, Τουρκία και Ρουμανία έχουν από μία νίκη μέχρι στιγμής στο Τελ Αβίβ και η γαλανόλευκη δίνει την Κυριακή 3/9 (17.00 ΕΡΤ-3) το πιο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στους Ρουμάνους που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Αν και η Τουρκία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με δύο κόντρα επιθέσεις του Μίρζα Λαγκούμτζια προηγήθηκε με 5-2. Με μπλοκ του Μάρκου Γαλιώτου και άσσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 11-11 και λίγο αργότερα με δύο σερί κόντρα επίθεσεις του τελευταίου περάσαμε μπροστά με +2 (15-17). Τα καλά σερβίς του Γιώργου Πετρέα συνεχίστηκαν και με νέο άσσο η διαφορά πήγε στους 4 (15-19). Η Τουρκία μείωσε σε 20-22 μετά από λάθος των Ελλήνων διεθνών αλλά ο Ράπτης πήρε στη πλάτη του τις τελευταίες επιθέσεις και διαμόρφωσε το 22-25.

Με την ίδια δυναμική που τελείωσε το πρώτο σετ ξεκίνησε και το δεύτερο η Εθνική μας ομάδα και με κόντρα επίθεση του Μούχλια προηγηθήκαμε με 13-16.Με άσσο του Γκουλμέζογλου η Τουρκία έφερε το σετ στα ίσια (17-17) αλλά ο Ράπτης με μπλοκ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα (17-19). Όμως η Τουρκία έκανε την αντεπίθεσή της και με επίθεση του Γκουρμπούζ έφτασε πρώτη στο σετ μπολ (24-22). Ο Μούχλιας μείωσε (24-23) και στη συνέχεια ο Τζούριτς με μπλοκ έφερε την ισοφάριση (24-24). Ο Μούχλιας σέρβιρε στο φιλέ (25-24) και στη συνέχεια έχασε την κόντρα για να τελειώσει το σετ με 26-24.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, η Τουρκία μπήκε καλύτερα στο τρίτο και απέκτησε νωρίς προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Ο Ντάντε Μπονιφάντε πέρασε στο παιχνίδι για πρώτη φορά στο φετινό Ευρωβόλεϊ τον Γιώργο Τζιουμάκα, ενώ ντεμπούτο στη διοργάνωση έκανε και ο Σπύρος Χάκας. Η διαφορά έφτασε στο +7 για τους Τούρκους (20-13), αλλά δύο σερί πόντοι του Χάκα και ένα μπλοκ του Πετρέα έφεραν το σετ στο 21-17. Ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ για να χαλάσει τον ρυθμό της Ελλάδας και το σετ τελείωσε με 25-19 μετά από επίθεση του Έκσι πάνω στο φιλέ.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το 4ο σετ, με την Ελλάδα να βρίσκεται κοντά στο να το κατακτήσει. Από το 12-10 μέχρι και το 21-21 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την ισοφάριση να έρχεται με άσσο του Γιώργου Πετρέα. Ο Τζούριτς στην επόμενη φάση σταμάτησε τον Σούμπασι αλλά το τσάλεντ του Τζουλιάνι έδειξε επαφή στο φιλέ από τον διεθνή κεντρικό, με τον Μούχλια να ισοφαρίζει αμέσως μετά για το 22-22. Η Τουρκία πέρασε μπροστά με 23-22, ο Μπονιφάντε κάλεσε τάιμ άουτ αλλά στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης δεν κατάφερε να σπάσει το τριπλό μπλοκ των Τούρκων για το 24-22. Ο Μπονιφάντε πήρε τσάλεντζ το οποίο έδειξε επαφή των Τούρκων στο φιλέ, όμως η μπάλα είχε ήδη βρει στο τάραφλεξ. Ο Πρωτοψάλτης με στοπ πάνω στο φιλέ μείωσε σε 24-23, αλλά ο Άντις Λαγκούμτζια στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 25-23 για το 3-1 σετ της Τουρκία.

• Τα σετ: 31 (22-25, 26-24, 25-19, 25-23) σε 120′
  • Οι πόντοι της Τουρκίας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων
  • ΤΟΥΡΚΙΑ (Αλμπέρτο Τζουλιάνιο): Μπουλμπούλ 8 (8/12 επ.), Σούμπασι 13 (11/20 επ., 2 άσσοι, 61% υπ.-23% άριστες), Λαγκούμτζια Μ. 4 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-12% άριστες), Εκτσί 1 (1/4 επ.), Λαγκούμτζια Α. 13 (9/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μάτιτς 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ) / Ντονέ (λ, 85% υπ.-40% άριστες), Μπαϊρακτάρ (λ), Γκουρμπούζ 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Γκουλμέζογλου 12 (8/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ.-41% άριστες), Γκιουνές 1 (1/1 επ.)
  • ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 12 (9/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μούχλιας 21 (18/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γαλιώτος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 14 (12/26 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 07% άριστες), Τζούριτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-16% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. – 17% άριστες), Χανδρινός (λ), Τζιουμάκας 3 (3/5 επ.), Βουλκίδης, Λινάρδος, Χάκας 2 (2/6 επ.), Πρωτοψάλτης 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ.-29% άριστες)