Βόλος-ΠΑΟΚ 1-5: Πέρασε από το Βόλο με… σόου Ντεσπόντοφ

Ο ΠΑΟΚ έβαλε για άλλο ένα ματς φέτος τέσσερα γκολ, αυτήν τη φορά σε βάρος των “κυανόλευκων” του Άνχελ Λόπεθ (5-1) στο Πανθεσσαλικό και… ξέφυγε -έστω και προσωρινά- από τον Παναθηναϊκό.

Με τον Κίριλ Ντεσπόντοφ σε… μεγάλα κέφια, ο “δικέφαλος του βορρά” πέρασε από το Βόλο. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός σκόραρε δύο φορές και απέδειξε ξανά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Οι Θεσσαλονικείς πλέον έχουν 44 βαθμούς όντες στην 1η θέση και περιμένουν το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκού με τον Αστέρα Τρίπολης. Από την άλλη, οι Θεσσαλοί έμειναν 12οι με 14 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Ντεσπόντοφ ήταν… δραστήριος από τα πρώτα λεπτά. Ο Βούλγαρος κατάφερε μάλιστα να ανοίξει το σκορ στο 22′, όταν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την μπαλιά του Κεντζιόρα και εκτέλεσε με το αριστερό για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μύγα στο 28′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε από τον VAR λόγω οφσάιντ. Στο 35′ ο Τόμας άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, μιας και σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 45’+1′ ήρθε το 2-0, αυτήν τη φορά από προσπάθεια του Μουργκ.

Στο 52′ ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά… κλείδωσε τη νίκη, με τον Ντεσπόντοφ να σκοράρει ξανά, αυτήν τη φορά μετά από ένα τρομερό σουτ, μετά από ασίστ του Μουργκ. Οι Βολιώτες κατάφεραν να μειώσουν στο 58′, όταν ο Ντέλετιτς εκτέλεσε από κοντά τον Κοτάρσκι. Οι Θεσσαλονικείς πάντως στη συνέχεια έσβησαν κάθε… αμφιβολία που υπήρχε για το αποτέλεσμα, με τον Τάισον να κάνει το 4-1 στο 71′. Τα τελευταία λεπτά είχαν πια διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Λουτσέσκου πάντως να δημιουργούν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Μια εξ αυτών ήταν στο 89ο λεπτό, όταν ο Τάισον τροφοδότησε τον Τζίμα στην αντεπίθεση και ο νεαρός διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ωραίο πλασέ.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (46′ Κίτσος), Λούνα (46′ Ασενούν), Τσοκάνης (62′ Μπερτόγλιο), Σιέλης, Μπαριέντος (80′ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μωραΐτης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ (90′ Τσιγγάρας), Τάισον, Μουργκ (68′ Αντόνιο), Ντεσπόντοφ (68′ Ζίβκοβιτς), Τόμας (75′ Τζίμας)