Super League, Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-5: Είχε κέφια ο Πόνσε!

Super League, Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-5: Άστραψε και βρόντηξε με χατ τρικ Πόνσε!

Super League: Τα πάντα είχαν κριθεί απ’ το πρώτο τέταρτο για την ΑΕΚ που δεν σήκωσε το πόδι απ’ το γκάζι στην έδρα του Ατρόμητου φτάνοντας στο 5-0 – Χατ τρικ ο Πόνσε, Κάλενς και Γιόνσον οι άλλοι δύο σκόρερ.
Η ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό και ο αποκλεισμός απ’ τον Άρη στο κύπελλο, άφηναν την ΑΕΚ στεναχωρημένη. Ταυτόχρονα και… αγριεμένη όπως αποδείχθηκε στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο για τη 19η αγωνιστική της Super League (0-5). Η Ένωση έβγαλε αντίδραση και ο αντίπαλός της δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο του ματς.

Άλλωστε το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο πρώτο τέταρτο είχε έρθει και το δεύτερο γκολ, αμφότερα απ’ τον Πόνσε. Ο Κάλενς «κλείδωσε» τη νίκη με το 0-3 απ’ το πρώτο ημίχρονο, για να έρθει το χατ τρικ του σέντερ φορ της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και το τέρμα του Γιόνσον. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν σαρωτικά και εμφατικά στους 42 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή. Ο Ατρόμητος που είχε ρόλο κομπάρσου στην αναμέτρηση, έμεινε στους 23 υποχωρώντας στην 8η θέση.

Η αναμέτρηση άρχισε με την ΑΕΚ να έχει την τύχη να προηγηθεί στην πρώτη της επίθεσης. Στο 2ο λεπτό, μετά από 78 δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο, η Ένωση έκανε το 0-1. Ο Πήλιος έκανε την μπαλιά, ο Πόνσε από αριστερά έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στα δίχτυα!

Οι «κιτρινόμαυροι» με το… καλησπέρα στο ματς έδιωξαν το άγχος. Στο 4’ είχαν καλή στιγμή να σκοράρουν, όταν μετά από κόρνερ ο Γιόνσον σούταρε απ’ το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Έχοντας και τον άνεμο με το μέρος της στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ είχε σαρωτικό ξεκίνημα κι έτσι στο τέταρτο της αναμέτρησης πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Γκατσίνοβιτς έκανε την προσπάθεια αριστερά, με τον Πόνσε να βάζει την προβολή στο ύψος της μικρής περιοχής για το 0-2! Δεύτερο τέρμα για τον Αργεντινό.

Μάλιστα στο 17’ είχε καλή στιγμή για να κάνει χατ τρικ, όταν πήρε την κεφαλιά από καλή θέση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός. Ο Ατρόμητος παρέμενε θεατής του ορμητικού ξεκινήματος της ΑΕΚ. Στο 29’ ο Τσούμπερ σούταρε μέσα απ’ την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Τσιντώτας.

Ο Βαλένσια είχε κεφαλιά άουτ στο 32’ στην πρώτη απόπειρα των γηπεδούχων να απειλήσουν. Δύο λεπτά μετά ο Γιόνσον προσπάθησε να απειλήσει από μακριά, με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ.

Ήρθε το 35ο λεπτό και από το κόρνερ αυτό, η ΑΕΚ πέτυχε και το τρίτο της γκολ! Υπήρξε σύγχυση στην περιοχή του Ατρόμητου, δεν απομάκρυνε κανείς και ο Κάλενς με προβολή από κοντά έκανε το 0-3!

Ο Κούεν είχε σουτ που απέκρουσε ο Στάνκοβιτς στο 42’. Ήταν ουσιαστικά η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει ουσιαστικά «καθαρίσει» το ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με σουτ του Κάλενς άουτ και προσπάθεια του Τσούμπερ που δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα. Ο Γιουμπιτάνα είχε προβολή που δεν έφερε αποτέλεσμα. Μέχρι που λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ήρθε το 0-4.

Στο 58’ ο Πόνσε έκανε χατ τρικ. Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα από γύρισμα του Ρότα στην κόντρα επίθεση και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-4, σημειώνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα!

Η ΑΕΚ πήρε φόρα και δε σταματούσε, παρότι τα πάντα είχαν κριθεί. Στο 67’ ήταν ο Γιόνσον αυτός που μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-5!

Έξι λεπτά μετά ο Αντζιέλσκι είχε κεφαλιά που σταμάτησε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς. Κουέν και Αραούχο δεν έφεραν αποτέλεσμα στην τελική ευθεία του ματς κι έτσι το τριπλό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ με εμφατική νίκη 5-0 στην έδρα του Ατρόμητου!

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Κίτρινες: Βίντα, Πιζάρο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (46΄ Τσιακμάκης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (62΄ Ντε Μποκ), Κούντε (46΄ Ανγκιέλσκι), Γκονζάλεζ, Κούεν, Γιουμπιτάνα (62΄ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλένσια (63΄ Ντιρξ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα (68΄ Φερνάντες), Άμραμπατ (68΄ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (73΄ Πιζάρο), Τσούμπερ (73΄ Φαν Βέερτ), Πόνσε (68΄ Αραούχο).