NBA: Τα «Γεράκια» κατασπάραξαν τους Μπακς (videos)

NBA: Την πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν μετά το 9-0 γνώρισαν οι Μπακς, οι οποίοι συνετρίβησαν 117-98 από τους Χοκς.

ομάδα της Ατλάντα μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον Τρε Γιανγκ, αλλά έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση του Έι Τζέι Γκρίφιν, που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και την τρομερή συμβολή του Ντεζούντε Μάρεϊ με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ, πήρε τη νίκη κόντρα στο «συγκρότημα» του Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε στο παρκέ για 26 λεπτά και είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να τον ακολουθεί με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα «Ελάφια» ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, είχαν 8/11 τρίποντα και πήραν προβάδισμα 11 πόντων στην πρώτη περίοδο (36-25). Όμως, οι Χοκς μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, φτάνοντας στο -7 στο ημίχρονο (58-51) και σε προβάδισμα 9 πόντων με την λήξη του γ’ δωδεκάλεπτου (89-80).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο «κομμάτι» του αγώνα, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να αποφασίζει να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους αναπληρωματικούς, δείγμα πως δεν υπολόγιζε πλέον σε ανατροπή.