Μπάσκετ

Περιστέρι – Ολυμπιακός 86-87: Ο Ουόκαπ καθόρισε το πλεονέκτημα σε συγκλονιστικό ντέρμπι (+videos)

Σε ένα απίθανο παιχνίδι-θρίλερ στο Περιστέρι, ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα, αλλά με καλάθι του Ουόκαπ 1,4 δεύτερα από το τέλος, έφυγε με τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ένα δίποντο του Τόμας Γουόκαπ στο 1.4΄΄ για τη λήξη και μία άμυνα στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου, έκριναν την αμφίροπη «μονομαχία» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», που ανέδειξε νικητή τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο… νήμα με 87-86 της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, στο κλείσιμο της αυλαίας της 13ης αγωνιστικής της Basket League, διευρύνοντας το αήττητό τους στο πρωτάθλημα στο 13-0. Στον αντίποδα, το Περιστέρι υποχώρησε στο 8-5.

Μια νίκη που ουσιαστικά σφράγισε το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ, μιας και νίκη της ομάδας του Σπανούλη θα έδινε ελπίδες στον Παναθηναϊκό για την πρωτιά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να δείχνει διάθεση να ξεμπερδέψει γρήγορα, καθώς προηγήθηκε 9-18. Ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε διαφορετική άποψη. Και ειδικά ο προπονητής του Περιστέριου, ο οποίος επιστράτευσε άμυνα ζώνης με προσαρμογές και πίεση σε όλο το γήπεδο. Η κίνηση αυτή αιφνιδίασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του.

Οι γηπεδούχοι με τον Μπίλαν να κυριαρχεί στην αντίπαλη ρακέτα και τον 18χρονο Ζούγρη να είναι η αποκάλυψη του ματς σε άμυνα και επίθεση γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν αρχικά με 35-30, για να φτάσουν μέχρι και το +7 (44-37), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 0-5 για το 44-42 του ημιχρόνου και το επέκτεινε σε 0-11 με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους για το νέο προσπέρασμα (44-48).

Το Περιστέρι σκόραρε μετά από 3:15 στην τρίτη περίοδο και παρότι βρέθηκε στο -8 (51-59) είχε τα ψυχικά αποθέματα να ξαναμπεί στο ματς. Αρχικά μείωσε στον πόντο με buzzer beater στο 30′ (62-63) και στη συνέχεια προσπέρασε ξανά (69-68) με κάρφωμα του απίθανου Ζούγρη.

Ο Ολυμπιακός όμως, με τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ταρίκ Μπλακ να βάζουν μεγάλα καλάθια πήραν προβάδισμα στην τελική ευθεία του ματς (73-80 στο 38′), αλλά το Περιστέρι επέστρεψε με μεγάλα τρίποντα των Ντένμον και Φρανσίσκο, ο οποίος έδωσε και προβάδισμα με 86-85 με μεγάλο καλάθι 14,4 δεύτερα από το τέλος.

Ωστόσο, ο Τόμας Ουόκαπ πέτυχε το νικητήριο δίποντο στην επόμενη επίθεση.

Δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπιλάν 20, Φρανσίσκο 16 (2), Φύτρος 3 (1), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 4, Μωραΐτης 13 (1), Ραντάνοβ 11, Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Κάναν 11 (3), Φαλ 5, Βεζένκοβ 8, Παπανικολάου 13 (1), Λούντζης 8 (1), Λαρεντζάκης 13 (2), Πάπας 2, Σλούκας 5, Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 8..