ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1: Χορταστικό ντέρμπι – Δηλώσεις (+videos)

Super League: ΑΕΚ κι Ολυμπιακός έδωσαν μεγάλη μάχη στην «OPAP Arena» και πήραν από έναν βαθμό (1-1), σε ένα «χορταστικό» ντέρμπι.

Oι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φύγουν… αλώβητοι από τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Ολυμπιακός, μετά από τρεις νίκες, είχε την πρώτη του απώλεια, αλλά αυτό λίγο πείραξε τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ και τους παίκτες του, οι οποίοι παραμένουν στην κορυφή. Από την άλλη, η ΑΕΚ δεν έχει ακόμα νίκη στην «OPAP Arena» και πλέον μετράει δύο απώλειες στο πρωτάθλημα.

Δείτε ακόμη: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1 | HIGHLIGHTS

Οι ποδοσφαιριστές του Αλμέιδα μπήκαν πιο δυνατά στο ματς κι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, κάτι που καρποφόρησε στο 22ο λεπτό. Ο Πόνσε αξιοποίησε την εξαιρετική ενέργεια του Ρότα και σημείωσε το πρώτο του τέρμα μετά την επιστροφή.

Μετά το γκολ, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Σε αυτό βοήθησε κι απόφαση του Μαρτίνεθ να αλλάξει πλευρές τους Ποντένσε – Φορτούνη. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 38ο λεπτό με τον Ελ Κααμπί, ο οποίος αξιοποίησε την ωραία σέντρα του Ποντένσε. ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1: Αλώβητοι στην OPAP Arena οι ερυθρόλευκοι, χωρίς εντός έδρας νίκη η Ένωση.

Ισορροπία στην OPAP Arena στο πρώτο ντέρμπι που έδωσαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στη Stoiximan Super League. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με την Ένωση να ανοίγει το σκορ με τον Πόνσε στο 22′ και τον Ελ Κααμπί να ισοφαρίζει στο 38′. Η Ένωση σκόραρε και με τον Αραούχο στο 59′, ωστόσο γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός έδωσαν το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην OPAP Arena και αναδείχθηκαν ισόπαλοι χάρη στους φορ τους. Η Ένωση προηγήθηκε στο 22′ με τον Εσέκιελ Πονσέ και οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Ελ Κααμπί στο 38ο λεπτό. Ο αγώνας είχε ρυθμό και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έπεσε και δεν άλλαξε κάτι στο ματς.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Πόνσε στο 22ο λεπτό, με τον Αργεντινό φορ να σκοράρει για πρώτη φορά στη δεύτερη θητεία του στους νταμπλούχους Ελλάδας. Ελίασον και Ρότα συνδυάστηκαν ωραία από τα αριστερά, ο Έλληνας μπακ απέφυγε ωραία τον Έσε μέσα στην περιοχή και έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή, όπου πετάχτηκε ο Πόνσε και σκόραρε.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 38ο λεπτό με τον Ελ Κααμπί. Ο Ποντένσε, που έκανε ντεμπούτο με τους ερυθρόλευκους έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι και ο Μαροκινός φορ με κεφαλιά αφύλακτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Super League με δέκα βαθμούς, ενώ η Ένωση έχει πέντε βαθμούς, έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο.

Έτσι παρέταξαν τις ομάδες οι δύο προπονητές

Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε εκπλήξεις ως προς τον καταρτισμό της ενδεκάδας. Ο Μοχαμάντι επιλέχθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Χατζισαφί, ενώ για πρώτη φορά βασικός μετά τον τραυματισμό του έπαιξε και ο Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης. Ο Τσούμπερ έπαιξε στα αριστερά, με τον Πινέδα να μένει στον πάγκο.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έδωσε φανέλα βασικού στον Ποντένσε που έκανε ντεμπούτο και έπαιξε στα άκρα, μαζί με τον Φορτούνη, ενώ ο Μασούρας έπαιξε πιο κοντά στον Ελ Κααμπί.

Ο Πόνσε το προβάδισμα, ο Ελ Κααμπί την απάντηση

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και θέλησε να πιέσει ψηλά την άμυνα του Ολυμπιακού για να την αναγκάσει να υποπέσει σε λάθη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για την Ένωση στο έβδομο λεπτό. Ο Τσούμπερ δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ρέτσος του έβαλε το στοπ. Ο Ελβετός έπιασε και νέο σουτ, το οποίο είχε κατεύθυνση προς την εστία με τον Πασχαλάκη να παραχώρει κόρνερ.

Στο 14′ ο Πορτογάλος διαιτητής έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κίνι στον Ρότα. Ο VAR τον κάλεσε να δει ξανά τη φάση και την πήρε πίσω. Η Ένωση στα social media διαμαρτυρήθηκε ότι νωρίτερα στη φάση υπήρξε πέναλτι πάνω στον Ελίασον από τον Ισπανό μπακ που δεν δόθηκε και δεν εξετάστηκε στο VAR.

Στο 18ο λεπτό ο Ελίασον εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Μοχαμάντι με ωραία κεφαλιά ανάγκασε τον Πασχαλάκη να παραχωρήσει κόρνερ. Το γκολ για τους κιτρινόμαυρους ήρθε στο 22′ με τον Πόνσε.

Μετά το τέρμα της Ένωσης ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στην προσπάθειά του να αντιδράσει. Στο 27′ ο Ρόντινεϊ με επικίνδυνο γύρισμα ανάγκασε τον Στάνκοβιτς να απομακρύνει με γροθιές, ενώ τέσσερα λεπτά ο Μασούρας έκανε ένα ωραίο σουτ με τον Αυστριακό κίπερ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν με τον Ελ Κααμπί στο 38ο λεπτό και έφεραν το ματς στα ίσια πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Οι ισορροπίες παρέμειναν στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της η μια στην άλλη. Ο Ματίας Αλμέιδα μάλιστα προχώρησε και σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Βίντα αισθάνθηκε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στη θέση του πέρασε ο Μήτογλου.

Η πρώτη αξοσημείωτη στιγμή ήταν για την ΑΕΚ που σκόραρε με τον Αραούχο στο 59′, ωστόσο με παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του Πινέδα νωρίτερα στη φάση.

Οι δύο προπονητές έκαναν κινήσεις από τους δύο πάγκους για να αλλάξουν το παιχνίδι, ωστόσο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο αργός με τις δύο ομάδες να προσέχουν αρκετά και το ανασταλτικό κομμάτι. Στο 82ο λεπτό ο Ζίνι δοκίμασε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ένωση ήταν αυτή που απειλούσε κατά κύριο λόγο για το δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα (46′ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Γιόνσον (46′ Πινέδα), Σιμάνσκι (75′ Ζίνι), Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Τσούμπερ, Αραούχο (72′ Γαλανόπουλος), Πόνσε

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Μαντί, Έσε (81′ Ορτέγκα), Φορτούνης (70′ Ιμπόρα), Μασούρας (54′ Μπιέλ), Ποντένσε (54′ Σκάρπα), Ελ Κααμπί (81′ Γιόβετιτς).