ΑΕΚ-Παναιτωλικός 4-0: Προκρίθηκε με… τεσσάρα (+video)

Με σχετική ευκολία, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 4-0 του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ένωση έδειξε την ποιότητά της μεσοεπιθετικά και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, πέτυχε τέσσερα γκολ, με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες.

Ο Ολιβέιρα στο 7’ άνοιξε το σκορ και στο 36’ ο Κρίστισιτς πέτυχε το 2-0. Στο 78’ ο Αλμπάνης βρήκε δίχτυα για το 3-0 και ο Λιβάγια στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0. Ο Αραούχο έκανε εξαιρετική εμφάνιση, ενώ ορεξάτος ήταν και ο Ολιβέιρα που επέστρεψε μετά από τρεις εβδομάδες στη δράση. Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε ιδιαίτερα, έχοντας το νου του στο πρωτάθλημα.

Αποφασισμένη εμφανίστηκε η ΑΕΚ να «κλειδώσει» την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου κόντρα στον Παναιτωλικό. Γι’ αυτό ο Μάσιμο Καρέρα αποφάσισε να δοκιμάσει μαζί στην ενδεκάδα την «καυτή» επιθετική τετράδα των Μάνταλου, Αραούχο, Ολιβέιρα, Λιβάγια. Οι Αγρινιώτες ήθελαν να παλέψουν για το γκολ, αλλά είχαν το μυαλό τους και στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά, έχοντας την κατοχή της μπάλας και στο 8’ στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Κνετ, ο Ολιβέιρα με πολύ ωραίο σουτ πέτυχε το 1-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα. Η επόμενη αξιόλογη φάση στον αγώνα σημειώθηκε στο 34’, όταν ο Βράνιες από κοντά, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 36’ οι παίκτες της ΑΕΚ έκρυψαν τη μπάλα και ο Μάνταλος έδωσε έτοιμο γκολ στον προωθημένο Κρίστισιτς, ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 2-0.

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να κάνει κάποια τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να κόβουν κάθε σέντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, με τον Αραούχο να έχει δύο καλές προσπάθειες (47’, 53’), ενώ ο Ντουάρτε στο 51’ έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα για τον Παναιτωλικό. Στο 59’ ένα σουτ του Λόπες δεν ήταν καλό, ενώ στο 64’ ο Ρόσα ανάγκασε τον Τσιντώτα με σουτ να διώξει σε κόρνερ.

Στο 77’ η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Αραούχο να κάνει την παράλληλη σέντρα και ο Αλμπάνης από κοντά έγραψε το 3-0.

Στο 87’ ο Λιβάγια κέρδισε το πέναλτι από τον Κνετ και ο ίδιος παίκτης το εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 4-0.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμόες, Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Αραούχο (79’ Οικονόμου), Ολιβέιρα (60’ Αλμπάνης), Λιβάγια.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σίεστεντ, Μαρσιάλ, Μάλης, Γκαρσία, Τσιγγάρας, Ταχάρ (72’ Άλβαρες), Μιμίτο, Φονσέκα, Φυτόπουλος (63’ Ρόσα), Μπαΐροβιτς (68’ Μουνιέ).