ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 69-89: Άνετο πέρασμα από το Λιόσια και μήνυμα ενόψει Final-8 (+videos)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες εντός των συνόρων, επικρατώντας άνετα με 89-69 στην έδρα της ΑΕΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League, δείχνοντας τις διαθέσεις του ενόψει του Κυπέλλου Ελλάδος και τη νέα συνάντηση των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του θεσμού (15/2, 18:00).

EUROKINISSI

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν πολύ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα οι “κιτρινόμαυροι” να έχουν σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Με επτά πόντους του ΜακΡέι και δύο του Νάιτ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 9-5, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 και στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν στο +3 (12-9). Έκτοτε το “τριφύλλι” ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και κατάφερε να ξεφύγει ευστοχώντας σε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα. Οι Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Ναν βρήκαν στόχο από μακριά και το 16-13 έγινε 28-13, πριν ο Καράμπελας ευστοχήσει κι αυτός από την περιφέρεια για να διαμορφώσει το 28-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Μόργκαν και Κουζέλογλου η ΑΕΚ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 30-22 στο 12′. Ωστόσο, επτά συνεχόμενοι πόντοι του Καλαϊτζάκη επανέφεραν τον Παναθηναϊκό στο +15 (37-22) στο 13′. Οι “πράσινοι” πήγαν το μέγιστο προβάδισμά τους στους δεκαέξι με το 42-26, 3:13 πριν το ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν και πάλι να επανέλθουν στο ματς πριν τη ανάπαυλα, ωστόσο το πρώτο μέρος έκλεισε στο +13 (48-35) για το “τριφύλλι” με καλάθι του Ναν λίγο πριν την εκπνοή.

Πολύ καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μπορεί η παραγωγικότητα του Παναθηναϊκού να παρέμενε σε υψηλά επίπεδα με πρωταγωνιστές του Ναν και Μήτογλου, όμως η ΑΕΚ ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο του Νάιτ και ένα του Ραντλ, βρήκε ένα δίποντο από τον Μόργκαν και μείωσε σε 54-48 στο 23′. Ωστόσο, στα επόμενα πέντε λεπτά η “Ένωση” έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς και οι “πράσινοι” βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με 68-53 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με καλάθι από τους Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός τελείωσε από νωρίς τη δουλειά και μπόρεσε να κάνει διαχείριση χρόνου και δυνάμεων στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενόψει των αγώνων του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα και την διεκδίκηση του πρώτου τροπαίου για το 2024. Παρ’ όλα αυτά, το “τριφύλλι” κράτησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε, με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από λύσεις και δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν μέχρι και το +22 (85-63, 35′) και ολοκλήρωσαν το ματς κερδίζοντας και τις τέσσερις περιόδους.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89