Αλμωπός 4αρας έσπασε το ρόδι…

Την πρώτη του νίκη στην Football League πήρε ο Αλμωπός Αριδαίας, ο οποίος επικράτησε 4-1 εντός έδρας του Απόλλων Πόντου για την έκτη αγωνιστική της Football League.

Μετά από δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, ήρθε η ώρα ο Αλμωπός Αριδαίας να πανηγυρίσει το πρώτο του τρίποντο στην Football League και το κατάφερε με εξαιρετικό ποδόσφαιρο και επικρατώντας 4-1 του Απόλλων Πόντου εντός έδρας για την 6η αγωνιστική της Football League.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με δυο γκολ του Λουσέρο και ένα από Μάνιο και Γκέσιο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με πέναλτι του Καλογέρη.

Ο Απόλλων Πόντου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα όταν στο 41ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Λόμπα στον Λαμπίρη. Ο Καλογέρης το εκτέλεσε και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η απάντηση ωστόσο για τον Αλμωπό Αριδαίας ήταν άμεση και δυο λεπτά αργότερα ο Μάνιος μετά από σέντρα του Προκοπίου έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από σέντρα του Γκαλέγκος ο Λουσέρο πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το 2-1 με κεφαλιά.

Ο ίδιος παίκτης συνεργάστηκε στο 66ο λεπτό με τον Μάνιο και έγραψε το 3-1 για τον Αλμωπό Αριδαίας, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Γκέσιος στο φινάλε διαμορφώνοντας το 4-1.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Μουτζούρης, Προκοπίου (71′ Τούφας), Μάνιος, Λόμπα, Γκαλιέγκος (63′ Έππας), Κιουλοτζόπουλος (71′ Μανίσογλου), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας, Λουσέρο (71′ Γκέσιος).

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας (46′ Αντωνιάδης), Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου (46′ Αρμενάκης), Λαμπίρης.