Βόλεϊ

Άνοδος στη Volley League για την Καλαμάτα 80′ !

Οι “Καλσματιανοί” επικράτησαν 3-1 σετ του Κέρκη στον 3ο τελικό των πλέι οφ της pre league στην κατάμεστη Παραλία και πήραν την άνοδο στην Volley league καθώς νίκησε στον τρίτο τελικό των play-off της pre league με 3-1 σετ τον Κέρκη Σάμου και πήρε το δεύτερο εισιτήριο ανόδου πίσω από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ!

Έτσι, μετά,  40 (!)  περίπου χρόνια η Καλαμάτα θα εκπροσωπηθεί και πάλι στην ανώτερη κατηγορία του βόλεϊ και το κλειστό του Δημοτικού Σταδίου γνώρισε μεγάλες πιένες θυμίζοντας ένδοξες στιγμές του παρελθόντος. Ο κόσμος κατέκλυσε κάθε γωνιά με τον Κέρκη -ο οποίος στο δεύτερο τελικό είχε πάρει τη νίκη και προσωρινά ελπίδες για την άνοδο- να λυγίζει υπό το βάρος της πίεσης.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα (8-4), αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά (12-6, 20-12) για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Κέρκης Σάμου έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 11-10 με την Καλαμάτα 80 να ανεβάζει συνέχεια ταχύτητα και με ένα σερί 4-0 να κάνει το 17-11 και από κει και πέρα πολύ πιο εύκολα τα πράγματα αφού προηγήθηκε 20-12, 24-15 για να πάρει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Κέρκης ξέφυγε με δύο πόντους στο 7-9 και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 18-18 που ήρθε με άσο του Οκάμπο. Οι σαμιώτες ωστόσο δεν πτοήθηκαν, ξαναπήραν το προβάδισμα με δύο πόντους 18-20, 21- 23 και τελικά το σετ με 22-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο 5ο σετ Καλαμάτα 80 μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε 4-1, 7-3 και 10-5 με τον Κέρκη να πλησιάζουν προσωρινά στους δύο πόντους (14-12) αλλά τους λύκους να ξεφεύγουν 18-13 και 21-15. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18 και 22-20 με τον Βιέιτο να τραυματίζεται και να αποχωρεί. Ο Καπετανίδης με επίθεση άουτ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (23-20). Ο ίδιος μείωσε σε 24-22 και ο Χαντ σε 24-23 αλλά ο Οκάμπο με μπλοκ άουτ έκανε το 25-23 μέσα σε αποθέωση!

Τα σετ: 25-16, 25-18, 22-25, 25-23

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Χριστόφας, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσίλης (λ), Δαλακούρας, Μπιρμπίλης.

Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Μπακοδήμος): Σπυριούνης, Νικολάκης, Εφραιμίδης, Χαντ, Κόστα, Καπετανίδης / Καρασαββίδης (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης.