Απόλλων Λάρισας – Διαγόρας Ρόδου 0-1: Σεφτέ στις νίκες με Γεωργίου (+video)

Tην πρώτη νίκη στη Super League 2 πανηγύρισε ο νεοφώτιστος  Διαγόρας Ρόδου, καθώς επικράτησε στην Λάρισα του τοπικού Απόλλωνα με 0-1.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Διαγόρας Ρόδου (επέστρεψε στη Β΄ Εθνική [SL2] μετά από εννιά χρόνια), εκτός έδρας, κόντρα στον Απόλλων Λάρισας.

Οι δυο ισοπαλίες στο ξεκίνημα και ιδιαίτερα αυτή κόντρα στην Παναχαϊκή έδειξαν πως οι κυανέρυθροι διαθέτουν την ποιότητα και τη δυναμική για να σταθούν ανταγωνιστικά στη Super League 2 και στη Λάρισα το επιβεβαίωσαν, κάνοντας σεφτέ στα τρίποντα κόντρα στον Απόλλωνα (0-1).

Ο Απόλλωνας, παρ’ ότι έχει έμπειρους παίκτες στη σύνθεσή του, δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό και μετρά μόνο μια ισοπαλία σε τρία παιχνίδια.
Το γκολ της νίκης για τον Διαγόρα πέτυχε ο Φώτης Γεωργίου στο 65′, με την ομάδα της Ρόδου να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο μετά το πρώτο 20λεπτο του αγώνα!

Ο αγώνας

Πιο ορεξάτα μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλων Λάρισας, πιέζοντας τα καρέ του Διαγόρα. Αν και κέρδισε κάποια κόρνερ, δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι Ροδίτες ισορρόπησαν στη συνέχεια, με τον Ντορίβα να δοκιμάζει ένα σουτ στο 10’, που κατέληξε στην αγκαλιά του Τάλισον. Ο Διαγόρας αύξησε στη συνέχεια την πίεσή του και έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 27’ το σουτ του Σανδραβέλη πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μόρας έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μασούρα.

Σ το δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ρυθμό, αλλά όχι φάσεις. Στο 59’ η εκτέλεση φάουλ του Ντορίβα δεν βρήκε στόχο, αΜπαστακός λλά στο 64’ ο Διαγόρας βρήκε το γκολ. Ο Φώτης Γεωργίου έκανε την κεφαλιά, ο Τάλισον απέκρουσε ασθενώς, και ο ίδιος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (αρχικά φάνηκε να βρίσκει την μπάλα ο Μπαστακός). Στο 76’ ο Τάλισον απέκρουσε το σουτ του Αυγενικού, ενώ ακολούθησαν κάποιες ευκαιρίες για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Αθανασιάδη στο 79’ δεν βρήκε στόχο, ενώ την κεφαλιά του Νύκταρη στο 82’ έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Σανδραβέλης. Στο 87’ μια κεφαλιά του Μόρα δεν ανησύχησε τον Τσέλιο, με το 0-1 να μένει ως το τέλος.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας, Σκούπρα, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (71’ Τασιούλης), Λίταινας (64’ Κουτρουμπής), Μπαλογιάννης (71’ Μπάμπης), Τζοβάρας (46’ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης.

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Ρουγκάλας, Σεληνιωτάκης, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ντορίβα (73’ Αθανασίου), Μασούρας, Λινάρδος (74’ Αυγενικού), Γεωργίου (90’ Θεοδωράκης), Αλάεθ (90’ Δημήτρουλας), Μπαστακός (77’ Μανωλάκης).