Άρης – Ντινάμο Κιέβου 1-0: Μεγάλη εμφάνιση και προβάδισμα πρόκρισης με Πάλμα

Αντίθετα επιθετικά κατάφερε να απειλήσει σε κάποιες περιπτώσεις, έχοντας κάποιες καλές φάσεις με τον Μόμπεργκ – Κάρλσον στο 24′ και την κεφαλιά του Νταρίντα στο 64′. Η Ντινάμο προσπάθησε να φτάσει κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα παίξει με τον νικητή του Νέφτσι – Μπεσίκτας. Οι Τούρκοι νίκησαν 3-1 στο Αζερμπαϊτζάν και έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση.

Ο Μοντόγια έκανε ντεμπούτο με τους κίτρινους

Ο Τόλης Τερζής παρέταξε τον Άρη με τον Μοντόγια στο δεξί άκρο της άμυνας, παρότι ο Ισπανός έχει μόλις μια προπόνηση στα πόδια του με τη νέα του ομάδα. Στα δεξιά της επίθεσης επέλεξε τον Μόμπεργκ – Κάρλσον, ενώ ο Ζουλς αντικατέστησε τον Πάβισιτς στη μεσαία γραμμή.

Από την άλλη πλευρά ο Μιρτσεά Λουτσέσκου (πατέρας του Ραζβάν) παρέταξε την ομάδα του έχοντας μέσα τα περισσότερα αστέρια της, μεταξύ άλλων τον Αντρέι Γιαρμολένκο που επέστρεψε σε αυτό το μεταγραφικό παζάρι.

Στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στο ματς, με το πλάνο του Τερζή να εφαρμόζεται στο έπακρο. Οι κίτρινοι έδωσαν την κατοχή στην Ντινάμο, όμως σταδιακά πήραν την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να απειλήσουν τα καρέ του Μπούτσταν.

Η πρώτη τελική ήταν στο 4′ με το σουτ του Μοντόγια λίγο έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά η προσπάθεια του Πάλμα είχε την ίδια κατάληξη. Στο 12′ ο Φεράρι ανάγκασε τον Μπούστσαν σε επέμβαση με σέντρα – σουτ από τα αριστερά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η προσπάθεια του Ζουλς κατέληξε λίγο άουτ.

Οι Ουκρανοί απείλησαν για πρώτη φορά με τον Μπενίτο με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Ο Άρης έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του στο πρώτο μέρος στο 24ο λεπτό. Ο Κάρλσον πλάσαρε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα είχε τροχιά προς την εστία, όμως ο Σιρότα του έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

Η Ντινάμο προσπάθησε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά. Καλύτερη στιγμή της το σουτ του Γιαρμολένκο μέσα στην περιοχή, στο οποίο έβαλε κόντρα ο Φαμπιάνο και ο Κουέστα μπλόκαρε.

Βρήκε το γκολ στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, με περισσότερα σκληρά μαρκαρίσματα και διακοπές. Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, απενεργοποιώντας πλήρως τη Ντινάμο Κιέβου.

Ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που είχε ξανά την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 64′. Ο Μορόν με ωραία σέντρα βρήκε τον Νταρίντα μόνο του στην καρδιά της άμυνας της Ντινάμο. Ο Τσέχος μέσος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστίας, όμως ο Μπούστσα με ωραία κεφαλιά απομάκρυνε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά οι κίτρινοι κέρδισαν το πέναλτι, χάρη στον οποίο ο Πάλμα ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στον Άρη. Η Ντινάμο Κιέβου προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια του ματς. Είχε δύο τελικές προσπάθειες με τον Σαπαρένκο, ωστόσο η καλύτερη περίπτωση ήταν στο 88ο λεπτό. Ο Γιαρμολένκο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Κουέστα έδειξε τα αντανακλαστικά του και απομάκρυνε.

Έτσι ο Άρης πηγαίνει στο Βουκουρέστι έχοντας το προβάδισμα πρόκρισης για τα playoffs.

Άρης: Κουέστα, Φεράρι, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Ζουλς, Νταρίντα (81′ Πάβισιτς), Τζούρασεκ (58′ Ρουπ), Μόμπεργκ – Κάρλσον (58′ Μενέντεθ), Πάλμα (76′ Ματαρίτα), Μορόν.

Ντινάμο Κιέβου: Μπούστσαν, Ντούμπιντσακ, Σιρότα, Ποπόφ, Τίμτσικ, Σαπαρένκο (81′ Σεπέλιεφ), Σιντόρτσουκ (81′ Μπράζκο), Καμπάγιεφ (81′ Βολοσίν), Γιαρμολένκο, Μπουγιάλσκι, Μπενίτο.